Με πρωταγωνιστή τον Φρανκ Λάμπαρντ, η Τσέλσι συνέτριψε με 7-1 την Άστον Βίλα στο «Στάνφορντ Μπριζ», στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο αρχηγός των «μπλε» σημείωσε καρέ γκολ (15’, 44’ πεν, 62’ πεν, 90’), ενώ τα άλλα τέρματα των Λονδρέζων σημείωσαν οι Μαλουντά (57’, 68’) και Καλού (83’). Το μοναδικό γκολ των «χωριατών» σημείωσε ο Κάριου στο 29’.

Από εκεί και πέρα, η Άρσεναλ πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς στο «Σεντ Άντριους», αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπέρμιγχαμ.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ κρατούσε το τρίποντο, χάρη σε ένα γκολ του Νασρί στο 81’, ωστόσο οι γηπεδούχοι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Φίλιπς.

Επαγγελματική νίκη με 2-0 σκορ σημείωσε η Τότεναμ κόντρα στην ήδη υποβιβασμένη Πόρτσμουθ και διατηρήθηκε έτσι στην τέταρτη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Αντίθετα, η Γουέστ Χαμ δέχτηκε «σφυριά» (ήττα με 1-0) από την Στόουκ στο «Άπτον Παρκ», βουλιάζοντας ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Μάλιστα, η σημερινή ήττα ενδεχομένως να οδηγήσει στην απομάκρυνση του Τζιανφράνκο Τζόλα από την τεχνική ηγεσία των Λονδρέζων.