Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» μετά την εκτός έδρας ήττα από το Μαρούσι, που τους στοίχησε την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1, επικράτησαν με ιδιαίτερη ευκολία του Κολοσσού, 91-53 στο ΟΑΚΑ και έφτασαν τους 28 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ένα λιγότερο από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν το αδιαμφισβήτητο φαβορί του αγώνα και φρόντισε να το δείξει από την αρχή του αγώνα. Ο Κολοσσός Ρόδου άντεξε για λίγο μόνο λεπτά, όταν το σκορ ήταν 9-7, υπέρ των «πράσινων», ενώ από εκεί και πέρα ένα σερί 14-0 των γηπεδούχων έφτασε τη διαφορά στο 23-7, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 26-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε ολοκληρωτικά, με αποτέλεσμα στο 16’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ να δείχνει 40-23, ενώ στο 20’ οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκαν με 50-27.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο 30’ το σκορ έφτασε στο 71-36, υπέρ των πρωταθλητών, ενώ μέχρι το τέλος το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τελική επικράτησε με 91-53.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-27, 71-36, 91-53.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 5 (1), Κέτσμαν 3 (1), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 4, Φώτσης 10 (2), Χατζηβρέττας 11 (3), Νίκολας 10 (2), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13 (1), Πέκοβιτς 15, Σάκοτα 5 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 6, Παντελιάδης 3, Παπανικολόπουλος 4, Βασίλιεβιτς 8 (2), Τζόγκο, Ασημακόπουλος 1, Σμιθ 14 (1), Χαρίσης 7, Τσάμης 2, Τσέρανιτς 8.