Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Πανελλήνιος στην Καβάλα. Οι «Ολυμπιονίκες» επικράτησαν της τοπικής ομάδας 68-52, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής και έφτασαν τις πέντε διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα της Α1. Από την άλλη η Καβάλα, υπέστη την έκτη εντός έδρας ήττα της.

Ο Πανελλήνιος χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να «καθαρίσει» τη νίκη. Με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση οι «Ολυμπιονίκες» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (10-21), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους με τον Πανελλήνιο να προηγείται 38-20.

Στην τρίτη περίοδο η Καβάλα με τον Γκούστας να σκοράρει προσπάθησε να ξαξαμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο Πανελλήνιος δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο. Η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και το σκορ στο 30’ ήταν 53-40. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 53-44, αλλά η απόδοσή τους δεν ήταν ανάλογη στη συνέχεια. Ο Πανελλήνιος πάτησε… γκάζι και έφτασε στην άνετη νίκη με 68-52.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 20-38, 40-53, 52-68

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Νικαλάουσκας, Ντάνιελς 6, Αμαγκού 3, Κεκελης, Γκαγκαλούδης 9, Αγγελακόπουλος 3, Καβαλιάουσκας 7, Κούβελας 2, Μάρτιν 7 (1), Γκούστας 15 (2).

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 7, Παπαμακάριος, Καλαϊτζίδης 7 (1), Καλαϊτζής, Νιούλεϊ 4 (1), Νάτσφεϊ 2, Πέτροβιτς 7 (1), Γκράντι 10 (1), Γκόλεματς 18, Ραντένοβιτς 13.