Το ευρωπαϊκό ταξίδι του Πανελλήνιου έλαβε τέλος. Οι «Ολυμπιονίκες» έχασαν στο Κλειστό του Ελληνικού 89-73 από την Κίμκι και γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στον 9ο όμιλο της φάσης των «16» του Euro Cup. Πλέον, ο Πανελλήνιος θα δώσει τα εναπομείναντα τρία παιχνίδια του ομίλου και θα αποχαιρετήσει τη διοργάνωση.

Ο Πανελλήνιος προσπάθησε στο πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλλει το ρυθμό και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ηλία Ζούρου προηγήθηκε 21-20, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα εννέα πόντων (43-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κίμκι αντέδρας και παρότι μέχρι το 27’ ο Πανελλήνιος συντηρούσε το +9 (58-49), οι Ρώσοι τρίποντα των Ράνικο και Πονκρασόφ μείωσαν στο καλάθι (63-61). Στο τελευταίο μέρος, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο, με καλή άμυνα περιόρισαν τον Πανελλήνιο στους δέκα πόντους και με καλές επιλογές στην επίθεση πήρε τη νίκη με 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-34, 63-61, 73-89

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοιτς 9, Παπαμακάριος 6, Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής 4, Νιούλεϊ 2, Νάτζφεϊ 14 (2), Πέτροβιτς 13 (2), Γκόλεματς 2, Ραντένοβιτς 15 (1), Γκράντι 6 (1), Σακούρ 2.

Κίμκι (Σέρτζιο Σκαριόλο): Παλάθιο 2, Φριτζόν 12, Ράνικο 14 (4), Βάρντα 9 (1), Ουίλκινσον 15 (3), Γκαρμπαχόθα 8 (1), Πονγκρασόφ 17 (4), ΜακΚάρθι 8, Μοζγκόφ 4.