Από νίκη σε νίκη βαδίζει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έκανε έναν… υγιεινό περίπατο, το βράδυ της Παρασκευής, κόντρα στην Αλμερία, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής του Ισπανικού Πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Αντσελότι επικράτησαν εκτός έδρας με σκορ 4-1, φτάνοντας στην 20η σερί νίκη τους.

Το σκορ για τους πρωτευουσιάνους άνοιξε ο Ίσκο στο 34′ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με φοβερό σουτ του Βερζά, πέντε λεπτά αργότερα.

Ωστόσο, χρειάστηκαν μόλις 3 λεπτά, προκειμένου η Ρεάλ να ανακτήσει το προβάδισμα, αυτή τη φορά χάρη σε τέρμα του Μπέιλ, έπειτα από ασίστ του Κρόος.

Στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής είδε πέναλντι υπέρ της Αλμερία, ωστόσο, ο Κασίγιας δεν επέτρεψε στον Βερζά να χριστεί εκ νέου σκόρερ, καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα μετατράπηκε σε… παράσταση για έναν ρόλο, με τον Κριστιάνο να σκοράρει δις, στο 81′ και στο 88′, φτάνοντας τα 25 τέρματα στην Primera Division και γράφοντας το τελικό 1-4.