«Φωτιές» πέταγε η Καλλιθέα στην εκτός έδρας αναμέτρησή της κόντρα στην Αναγέννηση Επανομής, που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Football League.

Οι «μπλε», πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, πέρασαν σαν… σίφουνας από τη Θεσσαλονίκη και συνέτριψαν με 5-0 την αντίπαλό τους, πετυχαίνοντας παράλληλα την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Παντέλη μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και… καθάρισε το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 3-0, χάρη σε τέρματα των Πεχλιβανίδη (13′, αυτογκόλ), Σταύρου (29′) και Ντιαλό (40′).

Ο τελευταίος μάλιστα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 88’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους έβαλε ο Ματσούκας, ο οποίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 32’, μετά την αποβολή του Γκέσιου, έχασαν πέναλτι στο 69’ με τον Δεινόπαπα.

Αναγέννηση Επανομής-Καλλιθέα 0-5

(13′ αυτ. Πεχλιβανίδης, 29′ Σταύρου, 40′, 88′ Ντιαλό, 91′ Ματσούκας)

Αναγέννηση Επανομής: Φιρινίδης, Παγώνης, Πεχλιβανίδης, Κουρδάκης (53′ Τράκις), Καρλάο, Καραμανλής, Ασλανίδης, Ναλμπάντης (39′ Δεινόπαπας), Γεωργίου (46′ Κάτσε), Καραγιάννης, Γκέσιος.

Καλλιθέα: Κατσούλης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος (71′ Φαρινόλα), Αρκούδας, Κουτρουμπής, Ηρακλής, Ρουσάκης, Κατσίκης (84′ Ματσούκας), Ντιαλό, Πρίπου (7′ λ.τρ. Φουντουκίδης), Μουσταφίδης.