Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός κέρδισε 73-70 την Ταού Κεράμικα, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και πήρε την πρώτη του νίκη στον 5ο όμιλο της φάση των «16» της Ευρωλίγκα. Έτσι, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στους «8», οι οποίες θα ψαλιδίζονταν, αν οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε άτυχος, καθώς στη δεύτερη περίοδο ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης τραυματίστηκε και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παρκέ. Ο Λιν Γκριρ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Μπουρούση με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ νωχελικός, ενώ από την άλλη η Ταού με τον Τελέτοβιτς πολύ «ζεστό», με 4/6 τρίποντα και 14 πόντους στο δεκάλεπτο, κατάφερε να προηγηθεί με 26-18. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα 44-36.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέκαμψαν στην τρίτη περίοδο, χάρη στην πολύ καλή άμυνά τους, πέτυχαν σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (56-55), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 56-58, υπέρ της Ταού.

Στο τελευταίο μέρος, ο Ολυμπιακός έπαιξε φανταστική άμυνα και κράτησε την Ταού για πέντε λεπτά, χωρίς πόντο, φτάνοντας στο +6 (66-60). Με τρίποντο του Ρακόσεβιτς η Ταού μείωσε 68-67, 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά οι παίκτες του Γιαννάκη ευστοχώντας στις ελεύθερες βολές έφτασαν στη νίκη με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-44, 56-58, 73-70

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5, Πελεκάνος, Βούισιτς 9, Μπουρούσης 15 (10ρ.), Χαλπερίν 10 (2), Γκριρ 21 (2), Βασιλόπουλος, Πρίντεζης 7, Σχορτσιανίτης 4, Πάργκο 2.

Ταού Κεράμικα (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Πριτζιόνι 3, Ιλιέφσκι 7 (1), Ρακόσεβιτς 23 (4), Βιντάλ, Τελέτοβιτς 14 (4), Σαν Εμετέριο, Μάικλ 11, Μπάρατς 4, ΜακΝτόναλντ 8.