Τη νίκη με 71-63 στην έδρα των Τρικάλων πήρε η Ολύμπια Λάρισας σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα και υποχρέωσαν τα νεοφώτιστα Τρίκαλα στην έβδομη σερί ήττα τους.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν ιδανικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 17-6, πριν η Ολύμπια μειώσει σε 17-13, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λάρισας συνέχισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως έκλεισε το πρώτο και με συνολικό σερί 16-0, έφτασε στο 17-22. Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με εννέα (28-19), αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά τριών πόντων υπέρ της Ολύμπιας (29-32).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και στο 30’ βρέθηκαν να προηγούνται με δώδεκα πόντους (42-54). Στο τέλος τα Τρίκαλα μείωσαν στους πέντε πόντους (59-64), αλλά η Ολύμπια έφτασε στην επικράτηση με 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 29-32, 42-54, 63-71.

Τρίκαλα (Βαγγέλης Αγγέλου): Έϊβερι 8 (2), Νικολαϊδης 18 (2), Παπαχρήστος, Μπόγδανος 12 (3), Κακλαμάνος, Γιανγκό 2, Τζικάνοβιτς 2, Ντίκελ 16 (1), Χαριτόπουλος 5.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 9 (1), Κινγκ 9 (1), Σούλτσε 11 (1), Σπανός, Μπέλσερ 5, Γιαννουλάκος 2, Μπατής 10 (2), Αριγκμπάμπου, Κολώκας 6, Καραποστόλου 5 (1), Παπαϊωακείμ 14.