Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε, το βράδυ της Παρασκευής η Αθλέτικ Μπιλμπάο, έπειτα από μία παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε την Εσπανιόλ, με σκορ 3-1, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Το σκορ για τους Βάσκους άνοιξε στο 29ο λεπτό ο Άριτζ Αντούριθ, ενώ στο 44′ ο Μπόρχα Βιγκέρα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στο 78ο λεπτό, ο Άντερ Ιτουράσπε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν στο τελικό 3-1, έξι λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, με σκόρερ τον Βίκτορ Σάντσεζ Μάτα.

Πλέον η Αθλέτικ έφτασε στους 15 βαθμούς, «πιάνοντας» -έστω και προσωρινά- τη Βιγιαρεάλ στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ομάδα της Βαρκελόνης παρέμεινε στους 11 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (21/11)
Μπιλμπάο – Εσπανιόλ 3-1 (29′ Αντούριθ, 44′ Βιγκέρα, 78′ Ιτουράσπε – 84′ Βίκτορ Σάντσεθ)