Ούτε η Ιταλία, ούτε η Κροατία τελικά κατάφεραν να κάνουν το «4 στα 4», καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Σαν Σίρο», σε ένα ματς που είχε διακοπή για λίγα λεπτά λόγω καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων. Τσεχία και Ισραήλ ωστόσο τα κατάφεραν και πλέον είναι οι μόνες που έχουν μόνο νίκες στα προκριματικά του Euro 2016

Η Τσεχία νίκησε 2-1 με ανατροπή την Ισλανδία (είχε και αυτή μέχρι σήμερα το απόλυτο), έτσι έκανε το “4 στα 4”, όπως και η Αγγλία, ενώ το Ισραήλ έχει “3 στα 3” (ματς λιγότερο), καθώς νίκησε με 3-0 την Βοσνία!

Εύκολα Κύπρος και Ολλανδία

Η Ολλανδία επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς νίκησε με 6-0 την Λετονία στο Άμστερνταμ, με τους Άριεν Ρόμπεν και Κλάας-Γιαν Χούντελααρ να σκοράρουν από δύο φορές.

Από ένα γκολ πέτυχαν οι Ρόμπιν φαν Πέρσι και Τζέφρι Μπρούμα, ενώ ο Ιμπραχίμ Αφελάι ήταν βασικός, είχε δοκάρι μόλις στο 2ο λεπτό και είχε και την ασίστ στο πρώτο γκολ του Χούντελααρ (3-0).

«5άρα» η Κύπρος

Δεύτερη νίκη και για την Κύπρο σε 4 αγωνιστικές των προκριματικών του EURO 2016, καθώς έκανε αυτό που έπρεπε στο νησί, επικρατώντας με 5-0 της Ανδόρας, με τον Γιώργο Εφραίμ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Βαθμό στο Βέλγιο η Ουαλία

Σπουδαίο αποτέλεσμα για την Ουαλία, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με το Βέλγιο μέσα στις Βρυξέλλες και παραμένει αήττητο, με +3 από τους Βέλγους, οι οποίοι όμως έχουν ματς λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή
Γεωργία – Πολωνία 0-4 (53′ Γκλικ, 70′ Κριχόβιακ, 74′ Μίλα, 90′ Μίλικ)
Γερμανία – Γιβραλτάρ 4-0 (12′ και 29′ Τόμας Μίλερ, 38′ Γκέτσε, 67′ αυτ. Σάντος)
Σκωτία – Ιρλανδία 1-0 (75′ Μαλόνεϊ)
Ελλάδα – Νήσοι Φαρόε 0-1 (61′ Έντμουντσον)
Ουγγαρία – Φινλανδία 1-0 (84′ Γκέρα)
Ρουμανία – Β. Ιρλανδία 2-0 (74′ και 79′ Παπ)
Πορτογαλία – Αρμενία 1-0 (72′ Κρ. Ρονάλντο)
Σερβία – Δανία 1-3 (4′ Τόσιτς / 60′ και 85′ Μπέντνερ, 62′ Κιερ)

Σάββατο
Λουξεμβούργο – Ουκρανία 0-3 (33′, 53′ και 56′ Γιαρμόλενκο)
Σκόπια – Σλοβακία 0-2 (25′ Κούκα, 38′ Νέμετς)
Ισπανία – Λευκορωσία 3-0 (18′ Ίσκο, 19′ Μπουσκέτς, 55′ Πέδρο)
Αγγλία – Σλοβενία 3-1 (59′ πέν. Ρούνεϊ, 66′ και 72′ Γουέλμπεκ / 58′ αυτ. Χέντερσον)
Σαν Μαρίνο – Εσθονία 0-0
Ελβετία – Λιθουανία 4-0 (66′ αυτ. Αρλάουσκις, 68′ Σερ, 80′ και 90′ Σατσίρι)
Αυστρία – Ρωσία 1-0 (73′ Οκότιε)
Μολδαβία – Λίχτενσταϊν 0-1 (74′ Μπούργκμαϊερ)
Μαυροβούνιο – Σουηδία 1-1 (80′ πέν. Γιόβετιτς / 9′ Ιμπραχίμοβιτς)

Κυριακή
Ολλανδία – Λετονία 6-0 (6′ Φαν Πέρσι, 35′ και 82′ Ρόμπεν, 42′ και 89′ Χούντελααρ, 78′ Μπρούμα)
Βέλγιο – Ουαλία 0-0
Κύπρος – Ανδόρα 5-0 (10′ Μερκής, 31′, 42′ και 60′ Εφραίμ, 87′ πέν. Χριστοφή)
Αζερμπαϊτζάν – Νορβηγία 0-1 (25′ Νόρντβαϊτ)
Τσεχία – Ισλανδία 2-1 (45′ Καντεράμπεκ, 61′ αυτ. Χάλφρεντσον / 9′ Ράγκναρ Σίγκουρντσον)
Τουρκία – Καζαχστάν 3-1 (26′ πέν. και 29′ Μπουράκ Γιλμάζ, 83′ Αζίζ / 87′ πέν. Σμάκοβ)
Ισραήλ – Βοσνία-Ερζεγοβίνη 3-0 (36′ Βερμούτ, 45′ Νταμάρι, 70′ Ζάχαβι)
Βουλγαρία – Μάλτα 1-1 (6′ Γκαλαμπίνοφ / 49′ πέν. Φάιλα)
Ιταλία – Κροατία 1-1 (11′ Καντρέβα / 15′ Πέρισιτς)