Την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος λύγισε στην παράταση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, χάνοντας με 78-76 στο φλεγόμενο από 17.000 φιλάθλους του, ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προδόθηκε από τη νευρικότητα των τελευταίων λεπτών, ενώ καθοριστικό ρόλο στην ήττα της έπαιξε και η αποβολή του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στην παράταση.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε, λόγω τραυματισμού, τον Κώστα Τσαρτσαρή στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου, που πέτυχε 13 πόντους.

Στον αντίποδα από την ομάδα του Καζλάουσκας ξεχώρισαν οι Σισκάουσκας (14 π.) και Κρστιτς (13π.), ενώ ο Κιριλένκο έμεινε στους εννέα πόντους.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μολονότι είχε να αντιμετωπίσει μία ομάδα με αρκετούς αστέρες στη σύνθεσή της, κατάφερε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, προηγούμενη με εννέα πόντους (41-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Καζλάουσκας, ανέβασε στροφές και, χτυπώντας τους «πράσινους» κοντά στο καλάθι, μείωσε στους τρεις πόντους (57-54, 30’).

Στην τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει και μάλιστα με 2/2 βολές του Κρστιτς στο τέλος, ισοφάρισε σε 71-71, το οποίο ήταν το σκορ της κανονικής περιόδου, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων να πάρουν τη νίκη.

Η αναμέτρηση έτσι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου φάνηκε η απουσία του Διαμαντίδη (συμπλήρωσε πέντε φάουλ), όπως επίσης και η αδυναμία του Μπατίστ να βάλει στο καλάθι τον Κιριλένκο, ο οποίος κατέβασε το… γενικό σε δύο προσπάθειες του Αμερικανού.

Μάλιστα τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ελληνική ομάδα, καθώς 56’’ πριν τη λήξη της έξτρα περιόδου, ένας πρώην παίκτη της, ο Ραιμούντας Σισκάουσας με εύστοχο τρίποντο, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΤΣΣΚΑ, κάνοντας το σκορ 78-75.

Στην επόμενη επίθεση ο Σάτο δεν μπόρεσε να απαντήσει και ο Καλάθης στα 6” πριν το τέλος πήγε στις βολές.

Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη κι έχασε επίτηδες τη δεύτερη, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν πήρε το ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να καταφέρει να αποδράσει με τη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-32, 57-54, 71-71, 76-78.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 9 (6 ριμπ.), Λόγκαν 5, Σάτο 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 4, Ν. Καλάθης 11, Σμιθ 9, Καϊμακόγλου 13, Γιασικεβίτσιους 6(εκτός δωδεκάδας ο Πατ Καλάθης και ο ανέτοιμος Περπέρογλου).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 3, Σισκάουσκας 14, Κρστιτς 13, Κιριλένκο 9, Βορόντσεβιτς 4, Σβεντ 10, Καούν 6, Χριάπα 11, Πονκρασόφ, Γκόρντον 8 (εκτός δωδεκάδας ο τραυματίας Λαβρίνοβιτς).