Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία που αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι, εκτός έδρας, το Μεξικό.

Το φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων στο «Αζτέκα» άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς στο 11’ ο φορ της Μαν. Γιουνάιτεντ, Ερνάντες, έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε τον Κασίγιας για το 1-0. Οι «φούριας ρόχας» όμως αρνήθηκαν να χάσουν και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταβίντ Σίλβα αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα του Τσάβι και με όμορφο πλασέ ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μεξικό: Οτσόα (55’ Κορόνα), Σουάρες (56’ Αγκουιλάρ), Ροντρίγκες, Μορένο (65’ Λόπες), Σαλσίδο, Μάρκες, Τοράδο, Βέλα (55’ Εσκέδα), Ντος Σάντος (64’ Ερνάντες), Γουαρδάδο (69’ Πίντο), Ερνάντες (46’ Μπαρέρα).

Ισπανία: Κασίγιας (46’ Βαλντές), Αρμπελόα, Πουγιόλ (46’ Νάβας), Μαρτσένα (65’ Πικέ), Μονρεάλ, Μπουσκέτς (61’ Τσάβι), Μπρούνο (71’ Πέδρο), Φάμπρεγκας (46’ Αλόνσο), Καθόρλα, Μάτα (46’ Σίλβα), Γιορέντε (46’ Ράμος)