Football League: Στην κορυφή ο Εργοτέλης, ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 6 Ιανουαρίου 2013, 17:10
Football League: Στην κορυφή ο Εργοτέλης, ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης
Ο Εργοτέλης ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 15ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα του Σίνιτσα Γκόγκιτς συνέτριψε την Κυριακή -με ανατροπή- 4-1 την Αναγέννηση Γιαννιτσών και, εκμεταλλευόμενη την ήττα του Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0 στην έδρα του Πανσερραϊκού, πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα, η Δόξα Δράμας επικράτησε με 1-0 της Παναχαϊκής, ενώ και η Καλλιθέα επιβλήθηκε με 3-1 του Πιερικού.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια Βύζας Μεγάρων-Καβάλα (1-1), Φωκικός-ΑΕΛ Καλλονής (0-0) και Αναγέννηση Επανομής-Ηρακλής Ψαχνών (1-1).

Το ματς ανάμεσα στον Θρασύβουλο και στον Εθνικό Γαζώρου αναβλήθηκε εξαιτίας των δυνατών ανέμων που επικρατούσαν στη Φυλή και θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (7/1) στις 15.00.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο (5/1)

Νίκη Βόλου-Παναιτωλικός 3-0
(6', 72' πεν. Πουρτουλίδης, 62' Σκούφαλης)

Νίκη Βόλου: Βούρας, Ψιάνος, Κοντοδήμος, Καρατζάς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης (73' Σαμαράς), Σκούφαλης, Τάντιτς (64' Χατζής), Κυριάκος (81' Ουέλινγκτον), Φλίγκος

Παναιτωλικός: Τακίδης, Μπακάκης, Γκόλιας, Κούσας, Ακουάρο (43' Ιωάννου), Σφακιανάκης, Μπογκντάνοβιτς (62' Κουτσοσπύρος), Φαβάλι, Καμαρά, Μύγας, Πασάς (46' Τζούνιορ)

Κυριακή (6/1)

Δόξα Δράμας-Παναχαϊκή 1-0

(1' Ταραλίδης)

Δόξα Δράμας: Δαύκος, Ταραλίδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Ρούσεφ, Σοϊλέδης, Κάπελ, Πουλάκος, Στεργιανός, Μπάρος, Μιλένκοβιτς

Παναχαϊκή:
Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Άντονι, Kοιλιάρας, Γκούρτσας, Ουρτάδο, Ντίνας, Σαλαμαστράκης, Βoυνκ, Κοκκίνης

Βύζας Μεγάρων-Καβάλα 1-1

(47' Αρναρέλης - 67' Χλωρός)

Βύζας Μεγάρων: Πουρής, Γρομητσάρης, Κρητικός, Χαρτσιάς, Σπαγής, Μπιτσάκος, Διαμαντόπουλος, Σιώκος, Αρναρέλης, Γκεμίσης, Ζάρκος

Καβάλα: Αποστολίδης, Καλαγκάνης, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Χλωρός, Παγώνης, Αναστασόπουλος, Γελαδάρης, Ντος Σάντος, Πακάλτσης, Οξύζολγου

Θρασύβουλος-Εθνικός Γαζώρου (αναβλήθηκε)

Το ματς αναβλήθηκε λόγω των δυνατών ανέμων. Ο αγώνας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (7/1) στις 15.00.

Θρασύβουλος: Σταυριανός, Βασιλείου, Σύρος, Αρκουμάνης, Μπακάλης, Σκόνδρας, Πλαβούκος, Τζιωρτζόπουλος, Πάνος, Σερέπας, Καλαμιώτης

Εθνικός Γαζώρου: Βαλσαμάκης, Κοσμίδης, Νύρλας, Κατσαβάκης, Καπίας, Σαββίδης, Ναλμπάντης, Αλεξάντροβιτς, Κωνσταντινίδης, Γκόγκας, Μαχαιρούδης

Φωκικός-ΑΕΛ Καλλονής 0-0

Φωκικός: Γεωργίου, Ταμπάκης, Κωστόπουλος, Σκαρίμπας, Γκόμεζ, Λίτσος, Θέος, Ευσταθίου, Θωμόπουλος, Παπαζούδης, Χαλούλος

ΑΕΛ Καλλονής: Μάππας, Κριπιντίρης, Μαϊστόροβιτς, Αναστασιάδης, Κώτσιος, Σιλιγαρδάκης, Χωριανόπουλος, Λεοζίνιο, Μανουσάκης, Σερφά, Γιόνδης

Καλλιθέα-Πιερικός 3-1


(52' Ατματζίδης, 66' Ματσούκας, 70' Ντακόλ - 19' Καραγκούνης)

Καλλιθέα: Κατσούλης, Φραγκής (46' Βιγιαρέχο), Πίκολο, Μαρουκάκης, Ντακόλ, Μουσταφίδης, Χριστοφιλέας, Ατματζίδης, Κατσικογιάννης, Ματσούκας, Σταύρου

Πιερικός: Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Γιαζιτζόγλου, Ντόικιτς, Καρτσαμπάς, Αποστολίδης, Ντάνι, Ίτσιος, Ελευθεριάδης, Καραγκούνης, Παπατόλιος

Εργοτέλης-Αναγέννηση Γιαννιτσών 4-1

(50' Πίτσος, 55' Μπουχαλάκης, 82' Χαντί, 92' Ζαχόρα - 10' Χατζόγλου)

Εργοτέλης: Αθανασίου, Τζανακάκης, Γεωργίου (39' λ.τρ. Δασκαλάκης), Πίτσος, Σαρρής, Μπουχαλάκης, Γκαντιάγκα, Ρομάνο, Ζαχόρα, Χρυσοφάκης, Χαντί

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπάκης, Σερέτης, Καρπαθάκης, Χατζόγλου, Μπουτζίκος, Σπαθάρας, Τσιάμης, Γιογιός, Ντατίδης, Στεργίδης, Καρακασόγλου

Πανσερραϊκός-Απόλλων Σμύρνης 1-0
(45' Μπανγκουρά)

Πανσερραϊκός: Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Καρασαλίδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, Παρασκευαϊδης, Ανάκογλου, Φελίπε, Στεφανίδης, Κόντος, Μπανγκουρά

Απόλλων Σμύρνης: Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Διαμαντίδης, Καραμαλίκης (46' Διαμάντης), Μανιάς, Φαρινόλα

Αναγέννηση Επανομής-Ηρακλής Ψαχνών 1-1
(10' Σικαλόπουλος - 23' Χαϊκάλης)

Αναγέννηση Επανομής: Ταταρίδης, Νταντάμης, Κουκουλέκης, Σαμουηλίδης, Μωυσίδης, Κουλίδης, Δραγανίδης, Ταχμαζίδης, Κυζιρίδης, Σικαλόπουλος, Αναστασίου

Ηρακλής Ψαχνών: Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Μήτσης, Δήμου, Μπακομήτρος, Ντελέκος, Ρούτσης, Βανγκέλι, Γέσιτς, Χαϊκάλης, Σέγκος

ΑΕΛ-Ηρακλής (18.00 OTE TV)


Ρεπό: Ολυμπιακός Βόλου

Η βαθμολογία

 1. Εργοτέλης 28
2. Απόλλων Σμύρνης 27
3. Νίκη Βόλου 27
-------------------------------------------------
4. Ηρακλής Ψαχνών 24
5. Εθνικός Γαζώρου 23
6. Ηρακλής 22
7. Παναιτωλικός 21
-------------------------------------------------
8. Πανσερραϊκός 21
9. ΑΕΛ Καλλονής 20
10. Αναγέννηση Γιαννιτσών 19
11. ΑΕΛ 19
12. Ολυμπιακός Βόλου 18
13. Δόξα Δράμας 18
14. Καλλιθέα 17
15. Καβάλα 16
16. Φωκικός 15
17. Πιερικός 14
18. Παναχαϊκή 14
-------------------------------------------------
19. Θρασύβουλος 11
20. Βύζας Μεγάρων 8
21. Αναγέννηση Επανομής 6

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 6 Ιανουαρίου 2013, 19:10