Έστω κι αν δυσκολεύτηκε αρκετά, η Λιόν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, καθώς επικράτησε στο «Ζερλάν» με 3-1 της Μπορντό στην παράταση.

Οι «λιονέ» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 23’, μετά το γκολ του Ζουσιέ, ωστόσο απάντησαν στο 36’ με τον Λακαζέτ, ο οποίος ισοφάρισε  σε 1-1, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί η Λιόν με τέρματα των Γκομίς (90+6’) και Μπριάν (118’΄) έκανε το σκορ 3-1, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους «8»  του γαλλικού Κυπέλλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16»:

Τρίτη

Ρεν – Εβιάν 3-2 (21′ Κεμπό-Εκοκό, 54′ Φερέ, 68′ Μπραϊμί / 70′ πέν. Μπεριγκό, 73′ Γκοβού)

Τετάρτη

Λιόν – Μπορντό 3-1 (36′ Λακαζέτ, 96′ Μπαφετιμπί Γκομίς, 118′ Μπριάν / 23′ Ζουσιέ) [παρ.]

Βαλανσιέν – Λιλ (20:00)

Σατορού – Μονπελιέ (21:00)

Γκαζελέκ Αζαξιό – Ντανσί (21:50)