Στα χέρια του Ουσέιν Μπολτ και της Σάνια Ρίτσαρντς, κατέληξαν τα βραβεία των MVP για το 2009, όπως ανακοίνωσε η IAAF σήμερα στο ετήσιο, εορταστικού χαρακτήρα, γκαλά της που πραγματοποιήθηκε Μονακό.

Ο 23χρονος Τζαμαϊκός σούπερ σταρ κατέκτησε δικαιωματικά το εν λόγω βραβείο, αφού… τρέλανε κόσμο φέτος με τα κατορθώματά του.

Ο «γιος του ανέμου» στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βερολίνου κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια, στα 100, 200μ και στα 4Χ100, ενώ στα δύο πρώτα αγωνίσματα συνδύασε την πρωτιά με παγκόσμιο ρεκόρ, (9.58 και 19.19 αντίστοιχα).

Εν συνεχεία ο Μπολτ κατέλαβε την πρώτη θέση στο αγώνισμα των 200μ. στο World Athletics Final, κάνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνων (19.68).

Επιπροσθέτως ο 23χρονος αστέρας έτρεξε πέντε φορές τα 100μ. κάτω από 9.90, πέντε φορές τα 200μ. κάτω από 19.60, ενώ παρέμεινε αήττητος σε τελικούς 100, 200 και 400μ. μέσα στο έτος.

Όσον αφορά την Σάνια Ρίτσαρντς, το καλοκαίρι κατέκτησε τα παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 400μ. και στα 4Χ400μ. ενώ -για τρίτη φορά κέρδισε- το τζακ-ποτ των Golden League.

Βέβαια τα επιτεύγματά της δεν σταματούν εκεί. Η 24χρονη Αμερικανίδα νίκησε στα 400μ. στο World Athletics Final με 49.95, σημείωσε τις τέσσερις καλύτερες επιδόσεις της χρονιάς, ενώ μέσα στο 2009 νίκησε σε 10 από τις 11 διοργανώσεις που έλαβε μέρος.