Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει να μπει στην οκτάδα του πρωταθλήματος, πέτυχε η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στο κλειστό των Πατησίων 69-67 των Τρικάλων, σε παιχνίδι για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 του μπάσκετ και υποχρέωσαν τους νεοφώτιστους και ουραγούς στην κατηγορία στη 10η εκτός έδρας ήττα τους, σε ισάριθμούς αγώνες.

Η ΑΕΚ χωρίς τον Μπράιαντ στη σύνθεσή της έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 20-16 και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +8 (42-34). Η Ένωση προηγήθηκε ακόμα και 13 πόντους (47-34), αλλά μετά πολλά της λάθη, την έλλειψη συγκέντρωσης και τον Πρόδρομο Νικολαΐδη να σκοράρει τα Τρίκαλα έκαναν το ματς ντέρμπι. Μισό λεπτό πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 67-65 και στη συνέχεια ισοφάρισαν 67-67, αλλά η ΑΕΚ με φόλοου του Νέμεθ πέτυχε το 69-67 και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 42-34, 54-51, 69-67

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος 4, Ταπούτος 5 (1), Βασιλόπουλος 2, Παπανικολάου 7 (1), Τόμπσον 13 (1), Χατζής 9, Δορκοφίκης 4, Κίκερπιλ 10 (1), Αντερσεν 4, Νέμεθ 11 (3).

Τρίκαλα (Βαγγέλης Αγγέλου): Εϊβερι 16, Πέττας, Νικολαϊδης 17 (4), Κατσαρές 1, Μπογδανος 2, Γιανγκο 6, Τζιγκάνοβιτς 8, Ντίκελ 7 (1), Χαριτόπουλος, Μουτόμπο 10 (2).