Αγχωτική νίκη με 78-75 πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Τσιμπόνα στο ΣΕΦ, για την τρίτη αγωνιστική του 8ου ομίλου της Euroleague, κάνοντας έτσι αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Κορυφαίος από τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 17 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Βούισιτς (16π.) και Τσίλντρες (11π.).

Στον αντίποδα πρώτος σκόρερ της ομάδας του Περάσοβιτς ήταν ο Τόμας με 23 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι
στάθηκαν όρθιοι απέναντι σε έναν ασύνδετο Ολυμπιακό.

Ο Τεόντοσιτς, με δύο τρίποντα και ο Σχορτσιανότης συνέβαλαν ώστε η ομάδα του Πειραιά να κλείσει την περίοδο στο +1 (16-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη δυνάμωσε τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού και προσωρινά οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να σοβαρεύονται.

Μάλιστα, στο 17΄ το σύνολο του Γιαννάκη ξέφυγε για πρώτη φορά με επτά πόντους (30-23), αλλά δύο λεπτά αργότερα η Τσιμπόνα ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 31-30, για να κλείσει το ημίχρονο στο 35-34.

Στην τρίτη περίοδο η κροατική ομάδα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, καταφέρνοντας στο 26΄ να βρεθεί για πρώτη φορά στο +9 (49-40).

Ο Τεόντοσιτς και πάλι πήρε το όπλο του και με «βόμβες» από τα 6,25 «μάζεψε» τη διαφορά, ενώ Μαυροκεφαλίδης και Κλέιζα, ο οποίος δεν είχε φανεί μέχρι εκείνο το σημείο, έφεραν τον Ολυμπιακό «μια ανάσα» από την ισοφάριση στο 29΄ (58-57).

Εντούτοις, οι επιθετικές εμπνεύσεις του Γκόρντον έβαλαν την Τσιμπόνα στην τελευταία περίοδο στο +3 (61-58).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κλέιζα πήρε για τα καλά μπροστά, και με τρίποντο βοήθησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο 33΄ με 65-61, ενώ στο 38΄ ο εξαιρετικός απόψε Βούισιτς «έγραψε» το 76-67.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Γιαννάκη είχε στο τσεπάκι της τη νίκη οι φιλοξενούμενοι με πέντε διαδοχικούς πόντους του Τόμας μείωσαν σε 76-72, ενώ ο Βούισιτς στην επόμενη φάση έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους διαμορφώνοντας το 78-72.

Ακολούθησε τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς (78-75), αλλά ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που αστόχησε από τα 6,25 στην εκπνοή και δεν κατάφερε να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση.

Tα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 58-61, 78-75

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Πεν, Τσίλντρες 11, Βούισιτς 16, Χαλπερίν 2, Κλέιζα 10, Μαυροκεφαλίδης 10, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 17, Σχορτσανίτης 10.