Μπορεί ο ΠΑΟΚ να δυσκολεύτηκε απέναντι στα νεοφώτιστα Τρίκαλα, αλλά στο τέλος τα κατάφερε και έφτασε στη νίκη με 94-88, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 15η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ. Καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» αναδείχθηκε ο Κώστας Βασιλείαδης, που σημείωσε 21 πόντους. Τα Τρίκαλα υποχρεώθηκαν στη 14η ήττα τους στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στην… ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Τα Τρίκαλα λίγο έλλειψε να κάνουν την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδους. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βρίσκονταν στο +9 (28-19), διαφορά που διατήρησαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 51-40. Μάλιστα με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου η ομάδα της Θεσσαλίας συνέχισε να κερδίζει με δέκα πόντους (74-64). Στο τέλος ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε και έδειξε χαρακτήρα. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 40-51, 64-74, 94-88.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Καλαφατάκης): Τζόνσεν 17 (1), Καυκής, Δεμερτζής 2, Βασιλειάδης 22 (3), Κυρίτσης 9, Ντιαρά 6, Μουλαομέροβιτς 17 (1), Γκρέγκορι 6, Τομάσεβιτς 14, Μαρμαρινός 1.

Τρίκαλα (Βαγγέλης Αγγέλου): Έιβερι 20 (2), Νικολαϊδης 27 (5), Παπαχρήστος, Κατσαρές, Μπόγδανος 2, Κακλαμάνος, Γιανγκό 12, Τζιγκάνοβιτς 6, Ντίκελ 5, Χαριτόπουλος 11 (3), Μουτόμπο 5 (1).