Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος σταθεροποιήθηκε η Εσπανιόλ, μετά τη νίκη της σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι Καταλανοί επικράτησαν στην έδρα της επερχόμενης αντιπάλου του Άρη με σκορ 2-3, χάρη σε τέρμα του Pablo Osvaldo στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Εσπανιόλ ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς στο παιχνίδι με πέναλτι του Luis Garcia στο 22′, για να ισοφαρίσει η Ατλέτικο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Tiago. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκόραραν με τον Verdu στο 54′, για να ισοφαρίσει και πάλι για τους γηπεδούχους ο Aguero 12 λεπτά αργότερα. Το σουτ όμως μέσα από την περιοχή του Osvaldo στο 78′ έδωσε μια δίκαιη νίκη στην Εσπανιόλ μέσα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Η Εσπανιόλ βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση με 25 βαθμούς ενώ η Ατλέτικο έμεινε στους 20 βαθμούς και στην έκτη θέση.