Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, το οποίο άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι», χάρη σε δύο γκολ του Ρούνεϊ επικράτησαν με 2-1 των «ρεντς» στο Όλντ Τράφορντ, περνώντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Άγγλος διεθνής φορ της Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 47′, ενώ τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, φτάνοντας τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Νταγκλίς ήταν να μειώσει με τον Λουΐς Σουάρες στο 80ο λεπτό.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι οι Σουάρες και Εβρά, οι οποίοι είχαν ανοιχτούς λογαριασμούς από το ματς του πρώτου γύρου έδειξαν ότι η κόντρα τους καλά κρατεί.

Πιο συγκεκριμένα ο Ουρουγουανός επιθετικός της Λίβερπουλ, ο οποίος τιμωρήθηκε με οκτώ αγωνιστικές, κατηγορούμενος για ρατσιστική συμπεριφορά εις βάρος του Γάλλου αμυντικού της Γιουνάιτεντ, πριν τη σέντρα του αγώνα αρνήθηκε να δώσει το χέρι του στον Εβρά, με τον τελευταίο να αντιδράει έντονα.

Η κόντρα των δύο παικτών πάντως μεταφέρθηκε και στη φυσούνα. Στο ημίχρονο και αφού τα νεύρα είχαν οξυνθεί και πάλι μετά από μία αντίδραση του Ουρουγουανού σε μαρκάρισμα του Φέρντιναντ, οι δύο παίκτες πιάστηκαν στα χέρια στα αποδυτήρια.

Για περίπου πέντε λεπτά έγινε… χαμός, ενώ σύμφωνα με τους Άγγλους, παρενέβη και η αστυνομία.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Ραφαέλ,  Ρίο Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Κάρικ, Σκόουλς, Βαλένσια, Γκιγκς, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ.

Λίβερπουλ:  Ρέινα, Γκλεν Τζόνσον, Σκρτελ, Άγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Σπίρινγκ (61′ Κάρολ), Χέντερσον, Τζέραρντ, Κάιτ (77′ Τσάρλι Άνταμ), Ντάουνινγκ (61′ Μπέλαμι), Λουΐς Σουάρες.