«Καθάρισε» σε τρία λεπτά ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Λεβαδειακό

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 30 Αυγούστου 2009, 18:40
Με νίκη ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα της Super League o ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 3-0 του Λεβαδειακού στην «Τούμπα», έχοντας πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Fernando Santos άνοιξε το σκορ στο 62’ με τον Vieirnha, ενώ τρία λεπτά μετά ο Filomeno πέτυχε το 2-0. Στο 72’ ο Βασίλης Κουτσιανικούλης που ήταν ο δημιουργός των δύο πρώτων γκολ, σκόραρε και σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο την εμφάνισή του και τη νίκη της ομάδας του.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο ΠΑΟΚ παρουσίασε την κακή του εικόνα, θυμίζοντας τα παιχνίδια με την Heerenveen για το Europa League. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις φάσεις για να σκοράρουν και έτσι άκουσαν τις αποδοκιμασίες των οπαδών τους.

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Βελτιωμένος κατά πολύ, λόγω των Κουτσιανικούλη και Filomeno κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μετά τη συμπλήρωση της πρώτης ώρας αγώνα και έτσι να μετατρέψει σε… υπόθεση για ένα ρόλο το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 58’ με τον Muslimovic, αλλά η προσπάθεια του Βόσνιο κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 62’ ο Κουτσιανικούλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Blazic, αλλά ο Vierinha βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα του Λεβαδειακού και να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ.
Τρία λεπτά μετά ο νεαρός ποδοσφαιριστής πέρασε τη μπάλα στον Filomeno και ο πρώην επιθετικός του Αστέρα Τρίπολης από κοντά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0.

Στο 62' με τον Βιεϊρίνια και μετά από προσπάθεια του Κουτσιανικούλη, που αρχικά αποκρούστηκε από τον Μπλάζιτς και στο 65' με τον Φιλομένο μετά από μπαλιά του Κουτσιανικούλη. Νωρίτερα, στο 58' είχε προηγηθεί και ενέργεια του Μουσλίμοβιτς στο δοκάρι.

Δοκάρι είχε και ο Λεβαδειακός στο 71' με κεφαλιά του Μπάρκογλου κι αμέσως μετά (72΄), ο Κουτσιανικούλης χρίστηκε σκόρερ με ωραίο φλατσαριστό σουτ.

Η συνέχεια ήταν πλέον διαδικαστική και η λήξη βρήκε τον ΠΑΟΚ να επικρατεί εύκολα και τον κόσμο της ομάδας να αποθεώνει το νεαρό πρώην άσο του Εργοτέλη.

Κίτρινες κάρτες: Abubakari, Filomeno, Μαλεζάς – Κόλτζος

ΠΑΟΚ (Fernando Santos): Χαλικάς, Vitolo, Μαλεζάς, Lino, Vieirinha, Ivic (46’ Filomeno), Φωτάκης, Κουτσιανικούλης, Bizera (78’ Savini), Muslimovic (79’ Veron), Abubakari.

Λεβαδειακός (Momcilo Vukotic): Blazic, Μουλόπουλος, Καψής, Κόλτζος, Martorel, Seginho (79’ Balvorin), Ζησόπουλος, Branco (59’ Machado), Ταραλίδης (73’ Bushi), Μπάρκογλου, Napoleoni.

Τα γκολ της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Fernando Santos:
«Ήταν σίγουρα μία δίκαιη νίκη σε ένα παιχνίδι που ήταν ξεκάθαρο ότι υπήρχε μία ομάδα που προσπαθούσε να κερδίσει και μία που προσπαθούσε απλά να μην χάσει. Στο πρώτο ημίχρονο η τακτική συμπεριφορά του Λεβαδειακού έφερε κάποια αποτελέσματα. Λόγω της καλής αμυντικής του λειτουργίας αλλά και της όχι και τόσο καλής δικής μας επιθετικής οργάνωσης δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Μπήκαμε με ζωντάνια στο παιχνίδι όμως όσο περνούσε η ώρα και δεν μπορούσαμε να διασπάσουμε την αντίπαλη άμυνα, παίζαμε με κοντινές πάσες και με αρκετούς παίκτες στα ίδια σημεία. Παρότι ήμασταν κυρίαρχοι δεν καταφέρναμε να κάνουμε ευκαιρίες.

Στο ημίχρονο μιλήσαμε και είπαμε ότι θα είναι βασικό να είμαστε γρήγοροι όταν ο αντίπαλος δεν είναι οργανωμένος. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά η μπάλα δεν ήθελε να μπει. Όταν μπήκε το γκολ απελευθερωθήκαμε και κερδίσαμε χώρους αφού ανοίχτηκε ο Λεβαδειακός. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε τελειώσει και το αποτέλεσμα θεωρώ ότι είναι δίκαιο.

Έτσι όπως είδα εγώ την ομάδα, στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αργές μεταβιβάσεις από πίσω προς τα εμπρός. Στο δεύτερο μέρος είχαμε αλλαγή νοοτροπίας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αργοί όταν κερδίζαμε την μπάλα και αφήναμε τον αντίπαλο να οργανωθεί και μετά ήταν δύσκολο να διασπάσουμε την άμυνα. Στο δεύτερο μέρος όταν κερδίζαμε την μπάλα πηγαίναμε γρήγορα με στόχο το γκολ. Οι περισσότερες ευκαιρίες μας δημιουργήθηκαν από τις γρήγορες μεταβιβάσεις από άμυνα σε επίθεση παρά από προϊόν οργανωμένης επίθεσης. Η αλλαγή της εικόνας δεν έχει να κάνει με το σύστημα αλλά με τις πιο γρήγορες μεταβιβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ivic έδειξε κάποια δείγματα κόπωσης και αυτό νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Είμαστε ακόμη στην αρχή της σεζόν.

Για εμάς ήταν πολύ σημαντικό να ξεκινήσουμε το πρωτάθλημα με νίκη όπως και πέρυσι. Όλοι θέλαμε να πετύχουμε κάτι παραπάνω. Μπορούσαμε να είχαμε αναφέρει πολλές δικαιολογίες, περί τραυματισμών ή περί παικτών που ήρθαν αργά στην προετοιμασία… Δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία. Ήταν μία άτυχη στιγμή ο αποκλεισμός.

Αποτελεί πλεόν παρελθόν αυτό. Έχουμε μπροστά μας το πρωτάθλημα και εκεί πρέπει να αφοσιωθούμε ώστε να καταφέρουμε να είμαστε του χρόνου και πάλι σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Οπότε η νίκη ήταν πολύ σημαντική και σήμερα».

Momcilo Vukotic: «Να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Εμείς κάναμε καλύτερο παιχνίδι σε σχέση με τον αγώνα της Καβάλας. Για σημαντικό διάστημα ελέγχαμε το παιχνίδι. Σε κάποιες φάσεις ήμασταν και απειλητικοί. Πληρώσαμε ακριβά την προσπάθεια να βγούμε μπροστά και να κάνουμε φάσεις. Πριν το γκολ του ΠΑΟΚ είχαμε ευκαιρία να προηγηθούμε με τον Μπάρκογλου, όμως έπειτα ήρθαν τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ και όλα τέλειωσαν.

Θεωρώ ότι είμαστε σε καλό δρόμο και η διακοπή θα μας βοηθήσει ώστε να εμφανιστούμε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια που είναι κρίσιμα. Με ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ δεν μπορείς να κάνεις τέτοια λάθη χωρίς να τα πληρώσεις. Όταν έχεις ευκαιρίες πρέπει να είσαι πιο αποτελεσματικός.

Μετά το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα. Μετά το 2-0 είχαμε και δοκάρι, οπότε ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα πράγματα».

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 30 Αυγούστου 2009, 18:40