Παρά τα πολλά προβλήματα σε διοικητικό, αλλά και αγωνιστικό επίπεδο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει στο Κλειστό της Πυλαίας 85-66 την Καβάλα για να φτάσει τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα της Α1. Από την άλλη, οι «Αργοναύτες» αναγκάστηκαν στη 15η ήττα τους σε 22 παιχνίδια, αλλά δεν ανησυχούν για υποβιβασμό. Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του «δικεφάλου» του Βορρά.

Οι γηπεδούχοι από νωρίς πάτησαν… γκάζι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (28-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε τις λύσεις από τους Κυρίτση και Τσιάρα, την ώρα που η Καβάλα με τους Ντάνιελς και Γκούστας σε καλή μέρα, κατέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους και πήγε στα αποδυτήρια στο -10 με το σκορ στο 48-38.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς και έφτασε στο 24’ στο +24 (63-39). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 71-50 υπέρ του ΠΑΟΚ και έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 48-38, 71-50, 85-66.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Καλαφατάκης): Τζόνσεν 17 (2), Καφκής 2, Καλαμπάκας 2, Σίμτσακ 5, Κυρίτσης 19 (1), Τσιάρας 15 (4), Γαλαζούλας, Κεσίσογλου, Σικαλίδης, Γιαννακίδης, Τομάσεβιτς 16, Δεμερτζής 9 (2).

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Αμαγκού 9 (2), Ντάνιελς 26 (3), Τσιάκος 6, Κέκελης, Λόλας, Γκαγκαλούδης 2, Αγγελακόπουλος, Καβαλιάουσκας 5, Κούβελας, Γκούστας 18 (4).