Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 των ανδρών συνεχίζει να βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τη 15η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, συντρίβοντας με 100-62 την ουραγό ΑΕ Λάρισας, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκα, όπου αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης με πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ήταν ίσως το πιο εύκολο της σεζόν για τον Ολυμπιακό, καθώς η παραίτηση του Βαγγέλη Αλεξανδρή από τον πάγκο των Λαρισαίων και η αποστολή των Θεσσαλών, που απαρτίζονταν από μόλις δέκα παίκτες, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ πάλεψε και ήταν κοντά στο σκορ, κλείνοντας στο 10’ στο -5 (24-19). Στο 13’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10 πόντους (33-23) και κάπου εκεί πάτησε… γκάζι και έφτασε να προηγείται στο 18’ με 20 πόντους (47-27). Στο ημίχρονο η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είχε «καθαρίσει» την υπόθεση-νίκη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-29.

Η τρίτη περίοδος δεν ξέφυγε από τα δεδομένα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 30’ 76-46. Το τελευταίος μέρος του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στη νίκη φτάνοντας τους εκατό πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 55-29, 76-46, 100-62.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Πρίντεζης 14, Πελεκάνος 4, Τσίλντρες 10, Βούιτσιτς 6, Μιλόσεβιτς 7 (1), Μπουρούσης 11, Χαλπερίν, Γκριρ 13 (3), Έρτσεγκ 12 (1), Βασιλόπουλος 8, Βουγιούκας 5, Τεόντοσιτς 10 (2).

ΑΕ Λάρισας (Θρασύβουλος Λιάγκας-Βλαδίμηρος Μαϊστρένκο): Μπρόζος 7 (1), Παπακώστας 4, Ζάρας 6 (1), Αλιέβας 5, Αποστολίδης 4, Παπανικολάου 4 (1), Λαμπρόπουλος 13 (1), Τσαϊρέλης 9, Λάππας 10 (1).