Με συνοπτικές διαδικασίες ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκάνα η Ακτή Ελεφαντοστού.

Οι «ελέφαντες» επικράτησαν με 3-1 της… παρέας του Εσιέν στην πόλη Καμπίντα, για τη δεύτερη αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κόπα Άφρικα, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Τα τέρματα της ομάδας του Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς, η οποία αγωνιζόταν από το 56’ με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Εμπουέ, σημείωσαν οι Ζερβίνιο (23΄), Τιενέ (67΄) και Ντρογκμπά (90’).

Το γκολ της τιμής των μαύρων αστεριών πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαϊάν με πέναλτι.

Ακτή Ελεφαντοστού: Μπάρι, Εμπουέ, Κ. Τουρέ, Μπαμπά, Τιένε, Ζοκορά, Γ. Τουρέ (71′ Φαέ), Τιοτέ, Καλού (87′ Κεϊτά), Ζερβινιό (60′ Ντεμέλ), Ντρογκμπά.

Γκάνα: Κίνγκσον, Αντο, Μενσά, Ινκούμ. Α. Αγιού (46′ Εσιέν), Ναρί (46′ Γκιάν), Ασαμόα, Αγκιεμάνγκ-Μπαντού, Ι. Αγιού, Αμόα, Οπόκου (77′ Αφούλ) .