Κορυφαίος και «μοιραίος» ο Διαμαντίδης

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 5 Νοεμβρίου 2010, 00:31
Την πρώτη του ήττα στην εφετινή Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη Λιουμπλιάνα, με 85-84, μετά από παράταση με την Ολίμπια.

Οι Σλοβένοι που παρέμειναν αήττητοι είχαν ισοφαρίσει σε 72-72, με δίποντο του Βλάντο Ιλιέφσκι στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη όταν ο Διαμαντίδης αστόχησε στη δεύτερη βολή.

Κορυφαίος και συνάμα μοιραίος ο αρχηγός του «τριφυλλιού», ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 πόντους.

Με 6 πόντους από τον Μάικ Μπατίστ, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 8-13 και 8-16 λίγο αργότερα για να προηγηθεί 16-22 στο 10'. Μόλις... 6 πόντους σημείωσαν, όμως οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στη 2η περίοδο.

Οι Πίνκνεϊ, Γκρέγκορι και Γιαγκόντνικ ανέλαβαν το σκοράρισμα για τους Σλοβένους που έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, έκαναν κλεψίματα και προηγήθηκαν 39-28 στο ημίχρονο.

Με το ίδιο... νόμισμα πλήρωσε ο Παναθηναϊκός την αντίπαλό του στο 3ο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η Ολίμπια πέτυχε 9 πόντους.

Το επιμέρους σκορ 7-20 του πρωταθλητή Ελλάδας με βασικούς εκφραστές τους Σάτο, Φώτση και Μπατίστ του έδωσαν προβάδισμα, 46-48 πριν το 48-48 στο 30΄.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα, από Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή ξεκίνησε την κρίσιμη 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός, 50-54.

Όμως, οι Σλοβένοι απάντησαν με σερί 9-1, 59-55 και διατήρησαν το προβάδισμα χάρη σε πρωτοβουλίες των Μάρκοτα, Γιαγκόντνικ και Πίνκνεϊ μέχρι το 65-62.

Ο Περπέρογλου ισοφάρισε 65-65, με τρίποντο 2 λεπτά πριν τη λήξη και 2/2 βολές αμέσως μετά έδωσε προβάδισμα 65-67 στον Παναθηναϊκό.

Από τη γραμμή του φάουλ, ο Δημήτρης Διαμαντίδης πέτυχε και τους επόμενους 5 πόντους των «πρασίνων» (αστόχησε σε μία βολή), αλλά τρεις πόντοι από τον Όζμπολτ (μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Μπατίστ για το οποίο ο Ομπράντοβιτς ζήτησε από τον Αμερικανό να ζητήσει συγγνώμη από τον αντίπαλό του) και ένα δίποντο από τον Βλάντο Ιλιέφσκι έστειλαν τον αγώνα σε παράταση, 72-72.

Η Ολίμπια προσπέρασε και με +5, 80-75. Ο Μπατίστ μείωσε σε 80-78 με γκολ φάουλ, ο Σάτο όμως είχε 1/3 βολές, 82-79 αργότερα.

Ο Μπατίστ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Διαμαντίδης κέρδισε φάουλ, αφού πήρε και το ριμπάουντ και με 2/2 βολές μείωσε σε 82-81.

Ο Πίνκνεϊ ήταν εύστοχος σε 2/2 βολές, 84-81, στα 9,8΄΄, ενώ στα 9.2’’ ο Διαμαντίδης αποδείχτηκε άστοχος στη δεύτερη βολή, 84-82.

Σειρά του Βρκιτς να ευστοχήσει μόνο σε μία βολή, 85-82 και όταν στα 2,8’’ ο Διαμαντίδης πήρε το φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Πίνκνεϊ αστόχησε στην 3η και τελευταία βολή με αποτέλεσμα να αναδειχτεί η Ολίμπια νικήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 39-28, 48-48, 72-72 (κ.α.), 85-84 (παρ.)

Ολίμπια (Ζντοβντς): Πέρι 4, Ιλιέφσκι 11, Αναγκόνιε, Γκρέγκορι 13, Γιάγκοντνικ 9, Σεμαρντίνι 4, Πίκνεϊ 16, Μάρκοτα 10, Όζμπολντ 9, Βρκιτς 9

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 9, Μπατίστ 16, Φώτσης 13, Σάτο 7, Νίκολας 2, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 20, Βουγιούκας 5, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 5 Νοεμβρίου 2010, 03:19