Με τη συμμετοχή 126 αθλητών ολοκληρώθηκε στη Φλώρινα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών στο ξίφος μονομαχίας.

Στους άνδρες αγωνίστηκαν 79 αθλητές και πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κοντογιάννης (Θησέας Ηρακλείου), ο οποίος στον τελικό επιβλήθηκε με 15-9 του Σάββα Καββαδία (Παναθηναϊκός). Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Απόστολος Διαφωνίδης (ΟΞΙΦ Φλώρινας) και Κοσμάς Καρακόλης (Πανελλήνιος).

Στις γυναίκες αγωνίστηκαν 47 αθλήτριες. Η Δέσποινα Πέρδικα νίκησε στον τελικό με 15-10 τη Νίκη Σιδηροπούλου (Αθηναϊκή Λέσχη). Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Φανή Βαρβέρη (Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης) και Κάτια Κοκότη (ΠΓΣ).

Στα ομαδικά των ανδρών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ΟΞΙΦ (Ν. Τσώκας, Στ. Τσώκας, Θ. Διαφωνίδης, Απ. Διαφωνίδης), ο οποίος στον τελικό νίκησε με 45-33 τον Αθηναϊκό (Νάκης, Ξινός, Αρ. Κουτσουφλάκης, Στ. Κουτσουφλάκης). Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Πανελλήνιος (Καρακόλης, Στέφος, Παπαδημητρίου, Λιανός).

Στα ομαδικά γυναικών πρωταθλητής στέφθηκς ο Πανελλήνιος (Μ. Παναγοπούλου, Κοκότη, Πέρδικα, Πανταζίδη), ο οποίος στον τελικό επιβλήθηκε με 45-40 του Οδυσσέα Χαλανδρίου (Ροσόλυμος, Αϊβαζόγλου, Παΐδα, Σταραντζή). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης (Μαρινοπούλου, Βαρβέρη, Σούλη, Λέφα).