Η Μπαρτσελόνα διατήρησε τη διαφορά των οκτώ βαθμών που τη χωρίζουν από τη Ρεάλ, μία εβδομάδα πριν από τη μεταξύ τους «μονομαχία», που θα διεξαχθεί στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι «μπλαουγκράνα», αν και βρέθηκαν να χάνουν στη έδρα τους με 1-0 από την Αλμερία, στο δεύτερο ημίχρονο γύρισαν το ματς, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 3-1.

Στο 50′ ο Κορόνα «πάγωσε» το «Καμπ Νου», όμως η ομάδα του Γκουαρντιόλα τρία λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με τον συνήθη ύποπτο, Λιονέλ Μέσι.

Την ανατροπή για τους πρωταθλητές Ισπανίας ολοκλήρωσε ο Τιάγκο Αλκάνταρα στο 64′ και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μέσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπαρτσελόνα: Πίντο, Ντανιέλ Άλβες, Πικέ, Γκαμπριέλ Μιλίτο (53′ Πέδρο), Μάξουελ, Μαστεράνο, Τσάβι, Τιάγκο Αλκάνταρα (66′ Σεϊντού Κεϊτά), Ινιέστα, Μέσι, Μπόγιαν.

Αλμερία:
Ντιέγκο Άλβες, Μακέδο, Μαρσέλο Σίλβα, Ακασιέτε, Λούνα, Χουανίτο, Μπερναρντέγιο, Κορόνα (56′ Ούτσε), Κρουσάτ (70′ Γκοϊτόμ), Χουάνμα Ορτίθ (79′ Φεγκουλί), Πιάτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπιλμπάο – Ρεάλ 0-3 (14′ πέν. και 54′ πέν. Κακά, 70′ Κρ. Ρονάλντο)

Μπαρτσελόνα – Αλμερία 3-1 (53′ πέν. και 92′ Μέσι, 64′ Τιάγκο Αλκάνταρα / 50′ Κορόνα)

Μαγιόρκα – Σεβίλλη (23:00)