Τέλος στο σερί των αποτυχημένων αποτελεσμάτων έβαλε η ΑΕΚ. Η Ένωση με τον Τρέβον Μπράιαντ να σκοράρει 4,9’’ πριν την λήξη επικράτησε στο κλειστό των Πατησίων με 89-88 της ΑΕ Λάρισας, σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή γνώρισε την 8η εκτός έδρας ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ΑΕΚ με τον Παπανικολάου να «κλέβει» την παράσταση ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα με 23-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ρόλο… πρωταγωνιστή πήρε ο Νέστορας Κόμματος. Ο Έλληνας φόργουορντ της Λάρισας, με 20 πόντους και 5/5 τρίποντα, έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 28-27 και στη συνέχεια 41-51, με την ΑΕΛ να πάει στο ημίχρονο στο +7 (44-51).

Στην τρίτη περίοδο η εμπειρία του Νίκου Χατζή και του Δημήτρη Παπανικολάου έπαιξε καταλυτικό ρόλο και οι «κιτρινόμαυροι» ανέκτησαν το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ στο 68-66. Ο επίλογος του αγώνα επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, καθώς η σκυτάλη στο σκοράρισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Στο τέλος όμως, ο Τρέβον Μπράιαντ βρήκε το δρόμο για το καλάθι της Λάρισας και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ με 89-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-51, 68-66, 89-88.

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος 3, Ταπούτος 3 (1), Βασιλόπυολος 3, Παπανικολάου 21 (5), Τόμπσον 9 (1), Χατζής 20, Δορκοφίκης 10 (2), Κίκερπιλ, Μπράιαντ 18, Άντερσεν 2.

ΑΕ Λάρισας (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μεχία 15, Ζάρας 2, Παπακώστας, Αποστολιδης 17 (1), Κόμματος 26 (6), Λαμπρόπουλος 12 (2), Λάππας, Καραβανάς 4, Φράνσις 12.