Η αντεπίθεση που έχει εξαπολύσει τις τελευταίες αγωνιστικές η Γιουβέντους συνεχίζεται, με την Παλέρμο να πέφτει νέο «θύμα» στις ορέξεις της «Μεγάλης Κυρίας» (3-0).

Τέσσερα στα τέσσερα για τους πρωταθλητές και πλέον, η απόστασή τους από την κορυφή είναι στο -6, με την πρωτοπόρο Ίντερ να έχει αύριο πολύ δύσκολη αποστολή στο Σαν Πάολο κόντρα στη Νάπολι, που επίσης έχει βλέψεις για τίτλο. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πέρασε και από τη Σικελία χάρις στο πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο που έκανε, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα 3 τέρματα.

Την έκπληξη έκανε στο Ντιέγκο Καστελάνι η Έμπολι, όπου επικράτησε 1-0 της Λάτσιο που εδώ και λίγο καιρό δε λέει να… συνέλθει. Το γκολ του Τονέλι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (5ο λεπτό) στάθηκε αρκετό στους γηπεδούχους να πάρουν τη μεγάλη νίκη και ανέβουν ακόμη ποιο ψηλά στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ έχουν ως εξής:

Τορίνο-Μπολόνια: 2-0 (75΄ Μπελότι, 90+2΄ Βίβες)
Μίλαν-Σαμπντόρια: 4-1 (16΄ Μποναβεντούρα, 38΄ πεν.,49΄ Νιάνγκ, 79΄ Λουϊς Αντριάνο – 87΄πεν. Εντερ)
Ρόμα-Αταλάντα: 0-2 (41΄ Γκόμες, 82΄ πεν. Ντένις)
Κιέβο-Ουντινέζε: 2-3 (26΄ Παλόσκι, 72΄ Ινγκλέζε – 43΄ αυτ. Φρέι, 46΄, 81΄ Τερό)
Φροζινόνε-Βερόνα: 3-2 (22΄ πεν., 40΄ Τσοφάνι, 48΄ Ντιονίζι – 69΄ Βιβιάνι, 76΄ Μόρας)
Τζένοα-Κάρπι: 1-2 (8΄ Φιγκέιρας – 58΄ Μοριέλο, 81΄ Τζακάρντο)
Έμπολι-Λάτσιο: 1-0 (5΄ Τονέλι)
Παλέρμο-Γιουβέντους: 0-3 (54΄ Μάντζουκιτς, 89΄ Στουράρο, 90΄ Ζάζα)