Τη διαδρομή κόλαση-παράδεισος διήνυσε η Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι με την Τσέλσι, που διεξήχθη στο «Ιτιχάντ Στάντιουμ».

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, μολονότι έχανε μέχρι το 78ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας εν τέλει με 2-1 των Λονδρέζων, σε αγώνα για την 29η αγωνιστική της αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ.

Με αυτό το τρίποντο οι «πολίτες» διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για τον τίτλο, πλησιάζοντας μάλιστα σε απόστασή βολής (ένα βαθμό) τη συμπολίτισσά τους, Γιουνάιτεντ.

Οι «μπλε» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 60ο λεπτό, μετά το γκολ του Γκάρι Κέιχιλ, ωστόσο ο Σέρχιο Αγκουέρο στο 78′ με εκτέλεση πέναλτι (χέρι Εσιέν) ισοφάρισε σε 1-1.

Την ανατροπή για τη Σίτι ολοκλήρωσε ο Σαμίρ Νασρί στο 86′, ο οποίος σκόραρε, μετά από ασίστ του Κάρλος Τέβεζ, που επέστρεψε στους αγώνες της ομάδας του, μετά την πολύμηνη τιμωρία του.

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Μάικα Ρίτσαρντς, Κολό Τουρέ, Κλισί, Νάιτζελ ντε Γιονγκ (66′ Τέβες), Γιαγιά Τουρέ, Νασρί, Νταβίντ Σίλβα, Αγκουέρο, Μπαλοτέλι.

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς (21′ Μποζίνγκουα), Νταβίντ Λουΐζ, Γκάρι Κέιχιλ, Άσλεϊ Κόουλ, Ραούλ Μεϊρέλες, Όμπι Μίκελ, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μάτα, Τόρες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Φούλαμ – Σουόνσι 0-3 (36′ και 66′ Σίγκουρντσον, 78′ Τζο Άλεν)

Γουΐγκαν – Γουέστ Μπρομ 1-1 (54′ ΜακΚάρθουρ / 65′ Σάρνερ)

Κυριακή

Γουλβς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-5 (21′ Έβανς, 43′ Βαλένσια, 45′ Γουέλμπεκ, 56′ και 61′ Χαβιέρ Ερνάντες)

Νιούκαστλ – Νόριτς 1-0 (11′ Παπίς Σισέ)