Το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ κέρδισε στο κλειστό του Ελληνικού με 86-78 τον ΠΑΟΚ. Οι «κυανέρυθροι» βρίσκονται πλέον στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα έμεινε ένα βαθμό πίσω.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς βασίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο στον Λόνι Μπάξτερ και προηγήθηκε 18-13. Ο ΠΑΟΚ όμως μείωσε στη συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-24 υπέρ των γηπεδούχων. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισοφάρισε 37-37 στο 14’, αλλά ο Πανιώνιος πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +5 (49-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για να πάρει τη νίκη και έφτασε νε προηγείται με διψήφιο αριθμό πόντων (61-48), ενώ έκλεισε την περίοδο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 71-59. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο +20 (81-61) και τελικά επικράτησαν με 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-44, 71-59, 86-78.

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 6, Τσβέτκοβιτς 4, Ζορόσκι 17 (3), Γεωργαλής 5 (1), Μάιλς 15, Ραϊτσεβιτς 2, Μπάξτερ 17, Κένταλ 16, Γιαννούλης 4.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Καλαφατάκης): Τζόνσεν 3, Καυκής 1, Σίμτσακ 5, Βασιλειάδης 14 (1), Κυρίτσης 9 (1), Τσιάρας 2, Ντιαρά, Μουλαομέροβιτς 13 (1), Γκρέγκορι 18 (3), Δεμερτζής, Τομάσεβιτς 11, Μαρμαρινός 2.