Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από το κλειστό του Αγίου Θωμά ο Άρης, ο οποίος επικράτησε 70-66 του Αμαρουσίου, σε παιχνίδι για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Οι «κίτρινοι» έβαλαν τέλος στο σερί τριών συνεχόμενων αγώνων χωρίς νίκη και παρέμειναν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Αμαρουσίου, λόγω των συνεχόμενων αγώνων και κατάφερε, χωρίς να ιδρώσει στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγθεί 10-2 και να κλείσει την περίοδο στο 25-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με δύο τρίποντα του Στίβενσον και καλάθι του Μαυροειδή, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και μείωσαν στο καλάθι (30-32). Ο Άρης απάντησε στη συνέχεια και πήγε στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ με 39-33.

Τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές ήταν το σήμα κατατεθέν της τρίτης περιόδου. Στο 28’ το Μαρούσι προηγήθηκε 49-45, αλλά ο Άρη με πέντε πόντους έκλεισε την περίοδο στο υπέρ του 49-50. Στο τέλος του αγώνα η πρωτοπορία στο σκορ άλλαξε πολλές φορές χέρια, αλλά ο Άρης με ψυχραιμία πέτυχε τις τελευταίες κρίσιμες βολές και επικράτησε με 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-39, 49-50, 66-70

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 12 (2), Χαραλαμπίδης 10 (3), Στεφανίδης, Μαυροειδής 4, Μαυροκεφαλίδης 13, Καλάθης, Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 9 (2).

Άρης(Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 17 (3), Τσαλδάρης 14 (3), Μπετς 10, Σέκουλιτς, Αργυρόπουλος 10 (2), Νέλσον 17, Παπανικολάου, Αγαδάκος 1, Μπάρλος 1.