Ημέρα φαβορί ήταν η Τετάρτη για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 στη ζώνη της Ευρώπης. Οι ομάδες που συγκέντρωναν πριν τα παιχνίδια περισσότερες ελπίδες για να φτάσουν στη νίκη επικράτησαν και πήραν τους βαθμούς της νίκης.

Στον πρώτο όμιλο η Σουηδία δε συνάντησε προβλήματα και κέρδισαν με 4-0 τη Μάλτα. Στο 22ʼ ο Kallstrom άνοιξε το σκορ, ενώ στο 52ʼ ο Daniel Majstorovic της ΑΕΚ σημείωσε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ibrahimovic σημείωσε το 3-0 και το τελικό 4-0 πέτυχε στο 58ʼ Berg.

Για τον τέταρτο όμιλο, η Ρωσία πέρασε με 3-0 από την Φιλανδία με γκολ των Kerzhakov (23ʼ, 53ʼ) και Zyrianov (71ʼ).

Στην Ουκρανία οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 από το Καζακστάν με γκολ του Nuserbaev, αλλά ο Nazarenko στο 33ʼ και το 48ʼ ανέτρεψε το αποτέλεσμα και έδωσε τη νίκη στους Ουκρανούς με 2-1. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Αγγλία… σκόρπισε την αδύναμη Ανδόρα, η εστία της οποίας παραβιάστηκε έξι συνολικά φορές (6-0), συγκεκριμένα από τους Rooney (4′, 39′), Lampard (29′), Defoe (73′,75′) και Crouch (80′).

Στον έβδομο όμιλο, ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 έκανε η Σερβία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 επί των Νησιών Φαρόε. Το σκορ για την ομάδα του Radomir Antic άνοιξε στο 44΄ ο Milan Jovanivic, για να διπλασιάσει τα τέρματα της δεκαοκτώ λεπτά αργότερα ο Nevel Subotic.

Στον ένατο όμιλο η Ολλανδία με γκολ των Ooiger (33′) και Robben (51′) πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Νορβηγίας, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η έβδομη σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει. Με το ίδιο σκορ όμως επικράτησαν και τα Σκόπια της Ισλανδίας, χάρη στα τέρματα των Stojkov (10′) και Ivanovski (85′).