Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν πήρε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος κέρδισε 77-66 εκτός έδρας τα Τρίκαλα, σε παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Α1. Ο “δικέφαλος του Βορρά” μετά την ήττα της πρεμιέρας συνέχισε με “δίποντο”, φτάνοντας τους 3 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, οι νεοφώτιστοι γηπεδούχοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Μέχρι το ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και τα Τρίκαλα έδειξαν να κοιτούν στα μάτια τους αντιπάλους τους. Πρόδρομος Νικολαΐδης και Κένι Γκρέγκορι αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων τους με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τρίκαλα και ΠΑΟΚ συνέχιζαν χέρι – χέρι στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται στο 30’ με τέσσερις πόντους και το σκορ να είναι στο 55-59. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στην τέταρτη περίοδο πήρε μια διαφορά επτά πόντων 57-64. Η απειρία των παικτών των Τρικάλων φάνηκε σε αυτό το σημείο και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-42, 55-59, 66-77

Τρίκαλα (Γιάννης Χριστόπουλος): Γκάρντνερ 3 (1), Νικολαϊδης 14 (2), Παπαχρήστος, Κατσαρές, Μπογδάνος 15 (3), Κακλαμάνος 3 (1), Μάσι 11, Τζιγκάνοβιτς, Εϊβερι 8 (1), Χαριτόπουλος 12.

ΠΑΟΚ (Αργύρης Πεδουλάκης): Ουέσον 17, Καυκής, Χαρίσης 5, Βασιλειάδης 14 (3), Κυρίτσης 6, Τσιάρας, Ντιαρά 3 (1), Γκρέγκορι 22 (2), Σίμτσακ, Τομάσεβιτς 10.