Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια μετρά το Μαρούσι στο Euro Cup. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλο κέρδισε στο κλειστό του Ελληνικού τον Πανελλήνιο με 71-59  και έκανε άλλο ένα βήμα για την πρόκρισή του στο Final-8 της διοργάνωσης. Ο Ελληνικός «εμφύλιος» σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του παίκτη των γηπεδούχων, Άντονι Γκράντι, από κροτίδα που εξερράγει στα πόδια του, δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Για τριάντα λεπτά καθαρού αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ το Μαρούσι «καθάρισε» τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 23-18, ενώ ο Πανελλήνιος πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-37. Στο 30’ η ομάδα του Αμαρουσίου ανέκτησε το προβάδισμα (51-49) και στο 33’ με σερί 6-0 έφτασε στο +8 (57-49). Ένα λεπτό πριν το τέλος οι «κίτρινοι» έφτασαν το σκορ στο υπέρ τους 65-56, βάζοντας γερές βάσεις για την τελική επικράτηση, η οποία ήρθε με 71-59.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-37, 49-51, 59-71

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 3, Παπαμακάριος 2, Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής 3 (1), Νιούλεϊ 1, Νάτσφεϊ 7, Γκόλεματς 12 (1), Ραντένοβιτς 10 (1), Γκράντι 18 (3), Σακούρ 3.

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 13 (1), Κις 11 (1), Χαραλαμπίδης 17 (3), Χαφ, Στεφανίδης, Μαυροειδής 4, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Καλάθης 6, Γλυνιαδάκης 9, Καϊμακόγλου 4, Παπαντωνίου, Νοέας.