Η νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Super League έφερε τη χαρά στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο. Λίγες ημέρες μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Νάτσο Σκόκο η Ένωση κατάφερε να βγει νικήτρια από το ντέρμπι και… ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Το γκολ του Μπλάνκο στο 90ο λεπτό του αγώνα έφερε την Ένωση στους 19 βαθμούς, οκτώ λιγότερους από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό με μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κερδίσει την Κέρκυρα και να βρεθεί «αγκαζέ» με τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Στα υπόλοιπα σημερινά ματς, ο Εργοτέλης κατάφερε να «ανασάνει» βαθμολογικά, αφού κέρδισε 2-1 τη Λάρισα, ενώ το παιχνίδι του Πανσερραϊκού με τον Άρη αναβλήθηκε, λόγω της πυκνής ομίχλης που έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Αύριο, ο Παναθηναϊκός με τον Ζεσουάλδο Φερέιρα να κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα παίζει στην Κέρκυρα κόντρα στην τοπική ομάδα και δε θέλει να σκέφτεται άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη, που θα τον φέρει στο… ρετιρέ.

Ο ΠΑΟΚ στην «Τούμπα» αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο, ενώ στον Βόλο, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Καβάλα.

Στην Τρίπολη ο Αστέρας κοντράρεται με την Ξάνθη, ενώ στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος θα δώσει τη «μάχη» του με τον Ηρακλή.