Ούτε ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σπάσει το απόλυτο των νικών του Ολυμπιακού, καθώς η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 9-7 στο ντέρμπι των «αιωνίων», που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκαν 6-0 λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, όμως στη συνέχεια χαλάρωσαν (με το μαυλό πιθανότατα στην οριακή αναμέτρηση του Σαββάτου με την Μπούντβα για την Ευρωλίγκα) και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους αν ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» κράτησαν «άσφαιρους» τους πρωταθλητές για περίπου δύο οκτάλεπτα και μείωσαν 3.5 λεπτά πριν τη λήξη σε 7-6, αλλά δύο γκολ από Ντόσκα και Γιώργο Αφρουδάκη έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 2-1, 1-0, 3-2

Ολυμπιακός: Ντόσκας(3), Χατζηθεοδώρου(2), Γ. Αφρουδάκης(2), Χ. Αφρουδάκης, Σχίζας.

Παναθηναϊκός: Τσόκας(3), Φλώρος, Καφετζόπουλος, Χαριτάκης, Βουλγαράκης.