Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο διεθνές τουρνουά πόλο του Σίδνεϊ η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών. Οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση επιβλήθηκαν 10-7 του Καναδά και πλασαρίστηκαν στην 5η θέση της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-4 και στην τρίτη περίοδο έφτασε σε σκορ ασφαλείας 9-5, γεγονός που της χάρισε τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 1-3, 2-1.

Καναδάς: Έγκενς 4, Αλόγκμπο 1, Ρόμπινσον 1, Μπεκχάζι 1. 3/8 π/π.

Ελλάδα: Ασημάκη 4, Τσουκαλά 2, Κουτέλη 1, Λιόση 1, Αβραμίδου 1, Αντωνάκου 1. 2/9 π/π, 1/2 πέναλτι.

Πρώτη στο τουρνουά αναδείχθηκε η «οικοδέσποινα» Αυστραλία, όπου στον τελικό επιβλήθηκε 10-8 των ΗΠΑ, ενώ τρίτη ήρθε η Ρωσία που κέρδισε 16-11 την Κίνα.

Πλέον, η εθνική ομάδα θα μεταβεί στο Κράιστσερτς της Νέας Ζηλανδίας, όπου την Τρίτη αρχίζει το Παγκόσμιο Κύπελλο (FINA Cup).