Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να υπερασπιστεί το στέμμα του στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών, καθώς επικράτησε στην παράταση με 101-94 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, κι έτσι με 3-1 νίκες στους τελικούς κατέκτησε τον τίτλο.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έστω κι αν έχασε, λόγω τραυματισμού στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου του Δημήτρη Διαμαντίδη, έφτασε στη νίκη, χάρη στους εξαιρετικούς Αντώνη Φώτση (6/6 τρίποντα) και Μάικ Μπατίστ, οι οποίοι δεν άφησαν να φανεί η απουσία του μεγάλου αρχηγού του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» έτσι παρέμειναν στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ, πανηγυρίζοντας τον ένατο συνεχή, 13ο τα τελευταία 14 χρόνια και συνολικά 32ο τίτλο στην ιστορία τους.

Ο τελικός στο ΟΑΚΑ ήταν συγκλονιστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στις οποίες ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και πήρε απόλυτα δίκαια τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός είχε χρυσή ευκαιρία στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα να πάρει το ματς και να ισοφαρίσει σε 2-2 τη σειρά των τελικών, ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι «πράσινοι» κατέκτησαν το τρόπαιο απέναντι σε έναν Ολυμπιακό, ο οποίος έμεινε από δυνάμεις και εν τέλει υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των «πράσινων».

Στο φινάλε, βέβαια, θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο παιχνίδι στιγματίστηκε από την απερισκεψία κάποιων οπαδών του Παναθηναϊκού, που μπήκαν στο παρκέ τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, ενώ μερικοί εξ αυτών με τη λήξη του προσπάθησαν να επιτεθούν και σε κάποιους παίκτες του Ολυμπιακού (κυρίως τον Μπουρούση και τον Σπανούλη).

Ευτυχώς ωστόσο, με την επέμβαση τόσο της αστυνομίας όσο και των παικτών του Παναθηναϊκού αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Το δυναμικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, χάρη στο τρίποντο του Φώτση και στις βολές του Βουγιούκα (5-0), γρήγορα επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του αρχηγού των «πρασίνων» Δημήτρη Διαμαντίδη (στο 1:10).

Η εξέλιξη αυτή δημιούργησε -προσωρινά- πρόβλημα στην οργάνωση και εκτέλεση του Παναθηναϊκού, όπως και στα πικ εν ρολ με τον Μπατίστ.

Ο Ολυμπιακός, με τον Ίβκοβιτς να κρατά εκτός 12άδας τον Παπανικολάου και να εμπιστεύεται τον Κέσελ, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Διαμαντίδη, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μαυροκεφαλίδη πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-7 στο 5′.

Ο Τεόντοσιτς από τα 6.75 κράτησε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, αλλά η απόδοση του Σάτο, σε συνδυασμό με την απραξία του Ολυμπιακού στα αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ, συνέβαλε ώστε ο Παναθηναϊκός, παρά το γεγονός ότι είχε 4/15 δίποντα, να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +1 (18-17). Μπατίστ και Βουγιούκας έδωσαν λύσεις κοντά στο καλάθι.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ίβκοβιτς έκανε συνέχεια αλλαγές, προκειμένου να κρατήσει φρέσκους τους παίκτες του και να τρέχει στους αιφνιδιασμούς, αλλά η αγωνιστική άνοδος του Νίκολας κάλυψε το κενό του Διαμαντίδη και ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε μπροστά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, βρήκαν, όπως και στον προηγούμενο αγώνα, λύσεις από Πελεκάνο, Πρίντεζη από τα 6.75 και προηγήθηκαν 30-23 στο 15′. Μάριτς κοντά στο καλάθι και Νίκολας από περιφέρεια έτρεξαν σερί 7-0, ισοφαρίζοντας σε 30-30, ενώ ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού και ο Τεόντοσιτς κράτησαν στη συνέχεια τις δύο ομάδες ισόπαλες από τα 6.75.

Ωστόσο, το σφύριγμα της λήξης της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +2 (41-39), μετά από κάρφωμα του Μπατίστ. Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, πλήρωσε τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός είχε επικεντρώσει την άμυνα του κάτω από το καλάθι (κράτησε τον Μπουρούση στον 1 πόντο), τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις από τα 6.75 (4/12).

Με τον Διαμαντίδη να κάνει ένεση στο ημίχρονο, αλλά να μην επιστρέφει στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και προηγήθηκε γρήγορα με 43-39.

Ωστοσο, με τον Μπουρούση να έχει επικεντρωθεί στο μάζεμα των ριμπάουντ, ο Μαυροκεφαλίδης κάλυψε το κενό του στην επίθεση και με τον Χάλπεριν να εκτελεί από τα 6.75 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 45-45 στο 24′, μετά από σερί 6-0.

Εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση (1 τρίποντο) από τον Καϊμακόγλου και οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (49-47). Δύο κολλητά τρίποντα από Παπαλουκά, Σπανούλη διαμόρφωσαν το 53-49, αλλά ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι εκεί να μαζέψει τη διαφορά και να δώσει το προβάδισμα από τα 6.75 (56-55, στο 28′).

Οι Χαλπερίν, με κλέψιμο στην κάθετη πάσα, και Μπουρούσης έδωσαν στον Ολυμπιακό και πάλι αέρα 3 πόντων (58-61), αλλά ο Καλάθης έστειλε τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη περίοδο στο -1 (60-61) από τη γραμμή των βολών.

Στο 25′ και με το σκορ στο 47-47 μία «κοκορομαχία» του Τσαρτσαρή με τον Μαυροκεφαλίδη πήγε να ανάψει τα αίματα. Οι δύο παίκτες δέχθηκαν από 1 τεχνική και με την επέμβαση των ψυχραιμότερων δεν δόθηκε συνέχεια.

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Ολυμπιακός με Πρίντεζη και Σπανούλη από τα 6.75 προηγήθηκε στο 32′ με 66-62. Ο Φώτσης απάντησε με τρίποντο, ο Πρίντεζης κράτησε τον αέρα των τριών πόντων (58-65), αλλά το δεύτερο διαδοχικό εύστοχο σουτ του Φώτση από τα 6.75 έφερε και πάλι την ισοφάριση (68-68).

Ο Μπουρούσης με καλάθι και φάουλ έδωσε και πάλι ανάσα στους «ερυθρολεύκους», αλλά οι «πράσινοι» με τον Ελληνα φόργουορντ να ολοκληρώνει στο 36′ το «4 στα 4» τρίποντα πέρασαν και πάλι μπροστά με 75-74, ενώ με βολές έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι (79-75). Νωρίτερα (σ.σ. στο 35′), ο Ολυμπιακός έχασε τον Γκόρντον με 5 φάουλ.

Με τον Σπανούλη, πάντως, να δίνει το σύνθημα από τα 6.75 (81-80 στο 39′), ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι και με τον Μπουρούση μείωσε και πάλι σε 83-82. Παραλίγο μοιραίος ο Παπαλουκάς, όταν αστόχησε σε 2/2 βολές, αλλά ο κορυφαίος απόψε Μαυροκεφαλίδης έδωσε τη λύση.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού φιλοδώρησε με τάπα στην αμέσως επόμενη επίθεση τον Νίκολας, του πήρε το 5ο φάουλ και τον έστειλε στον πάγκο. Ωστόσο, με 1/2 βολές πέτυχε μόνο την ισοφάριση και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (83-83).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 3ο λεπτό της παράτασης, όταν ο Πελεκάνος με λέι απ ισοφάρισε σε 88-88.

Στη συνέχεια, καθοριστικά λάθη (από Σπανούλη, Μαυροκεφαλίδη και Πελεκάνο) στέρησαν από τους «ερυθρολεύκους» την ισοφάριση, ενώ ο Φώτσης στο 6ο του τρίποντο (6/6 στον αγώνα) έγραψε το 97-88 ένα λεπτό πριν από τη λήξη και έδωσε τέλος στα όνειρα του Ολυμπιακού. Το τελικό 101-94 διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη από τα 7 μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-39, 60-61, 83-83κ.α., 101-94

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου, Μπατίστ 22, Φώτσης 22 (6) , Σάτο 9, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 6, Καλάθης 16, Καϊμακόγλου 11 (1)

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς):
Παπαλουκάς 7 (1), Γκόρντον 2, Σπανούλης 18 (4), Πρίντεζης 11 (1), Μπουρούσης 16, Κέσελ, Πελεκάνος 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 9 (1), Γλυνιαδάκης 4, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 8 (2).

101-94 Ο Τεόντοσιτς τρίποντο
101-91 Ο Καϊμακόγλου ευστοχεί και στις δύο βολές.
99-91 Ο Σπανούλης βάζει τις δύο βολές που εκτέλεσε
99-89 Δίποντο ο Μπατίστ
97-89 Ο Σπανούλης ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές.
Ολιγόλεπτη διακοπή για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο. Ο Θανάσης Γιαννακόπουλος καλεί τον κόσμο του Παναθηναϊκού να ηρεμήσει, για να συνεχιστεί ο αγώνας.
97-88 Ξανά τρίποντο ο Φώτσης.
94-88 Σκοράρει ο Καλάθης
94-88 Σκοράρει και πάλι ο Καλάθης
92-88 Δίποντο από τον Καλάθη
90-88 Ο Σάτο με βολές
88-88 Με τον Πελεκάνο
88-86 Με βολές του Μπουρούση
88-84 Με καλάθι του Βουγιούκα