Την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας της πανηγυρίζει η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Αρβανίτη, πραγματοποιώντας επική ανατροπή, κατάφερε να νικήσει με 23-22 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Μίκρας, χάρη σε τέρμα του Μπακαούκα στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Ο σημερινός «τελικός»  ανάμεσα στους δύο «δικέφαλους» είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Η «Ένωση» μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε ακόμη και με πέντε γκολ (7-12), εκμεταλλευόμενη την μέτρια εμφάνιση των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε στροφές και μείωσε σε 12-14, το οποίο ήταν σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο στη συνέχεια και κατάφερε να προηγηθεί με 22-19, χάρη σε γκολ του Παλάσκα και 22-21 με σκόρερ τον Τσαούση.

Η ομάδα του Σεϊρεκίδη επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης βρισκόταν μπροστά στο σκορ με τρία γκολ (22-19) και έδειχνε να έχει «αγκαλιάσει» το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν σε 22-22, ωστόσο στους Θεσσαλονικείς αρκούσε ακόμη και η ισοπαλία, αφού ευνοούνταν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Με επτά δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, ο Χριστόφορος Μπακαούκας αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με γκολ στην εκπνοή έγραψε το 23-22, χαρίζοντας στην «Ένωση» το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Εκτός από τον Μπακαούκα, εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα του Αρβανίτη, πραγματοποίησε ο πορτιέρο της ΑΕΚ, Δημήτρης Καφφάτος και ο Μάνιτς.

Τα δεκάλεπτα: 4-6, 8-12, 12-14 (ημχ), 16-16, 20-19, 22-23

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κόμινεκ, Μισυρλής 2, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Σαουλίδης 2, Κοκκώνης 5, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης, Ναουμίδης, Τσακίρης 1, Καράγγελος, Σεβαστίδης 4, Μαραγκός 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 8, Μεγαλοοικονόμου, Γεωργιάδης 1, Μάνιτς 7, Βακάλης 1, Κουλούρης, Παπαδόπουλος 1, Κόντης, Σύγγαρης, Ασαρίδης 1, Τσαούσης 1, Τούτσης, Πάρκχανιουκ 3. Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 4-8, πέναλτι: 4/5-0/0.