Το είπαν και το έκαναν… Οι πολίστες του Ολυμπιακού έμειναν αμετακίνητοι στην απόφαση που έλαβαν την περασμένη Τετάρτη να απέχουν από προπονήσεις και αγώνες της ομάδας και δεν έπεσαν στο νερό στη σημερινή αναμέτρηση με τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο του Πειραιά, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με την εφηβική τους ομάδα και φυσιολογικά έχασαν 16-3, αποτέλεσμα που δίνει τέλος στα απίστευτα σερί των Πειραιωτών, οι οποίοι μέχρι σήμερα μετρούσαν: 101 συνεχόμενες νίκες στην κανονική περίοδο (τελευταία ισοπαλία 9-9 με τον Εθνικό στις 11 Μαρτίου 2006), 126 ματς χωρί ήττα στην κανονική περίοδο (τελευταία ήττα 6-5 από τον Εθνικό στις 26 Φεβρουαρίου 2005) και 65 συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα, συμπεριλαμβανομένων και των πλέι-οφ (τελευταία ήττα 7-5 από τον Εθνικό στις 30 Απριλίου 2008, στον τρίτο τελικό των πλέι-οφ).

Πλέον η κανονική περίοδος αποκτά νέο ενδιαφέρον, καθώς ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με 30 βαθμούς, έναντι 28 του Παναθηναϊκού και 27 της Βουλιαγμένης και του Πανιωνίου (νίκησε σήμερα 10-9 τη Χίο στη Νέα Σμύρνη, με τον Μιράλη να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στα 27΄΄).

Το κυριότερο, βέβαια, είναι ότι το μέλλον των «ερυθρολεύλων» παραμένει αβέβαιο, καθώς δεν διαφαίνεται πρόθεση υπαναχώρησης από μέρους των παικτών και η διοίκηση του ερασιτέχνη έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν υπάρχει τρόπος να καταβληθεί έστω και μέρος των οφειλομένων.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός κινδυνεύει να χάσει από πολύ νωρίς έναν από τους εγχώριους στόχους του, αφού την Τετάρτη είναι προγραμματισμένο το παιχνίδι με το ΝΟ Αργοστολίου για τη φάση των «16» του κυπέλλου.