Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο Ηρακλής απέδρασε με τη νίκη από τα Γιάννενα, επικρατώντας με 3-2 του τοπικού ΠΑΣ, για την 13η αγωνιστική της  Super League.

Τα γκολ του «γηραιού» πέτυχαν οι Επστάιν (πεν. 37’),  Ντίκα (52’) και Κονέ (86′).

Στον αντίποδα και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων πέτυχε ο Γιώργος Σαιτιώτης (34′ πεν., 90+2′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, δεν έβρισκαν τους διαδρόμους προς την εστία του Κοβαλέφσκι.

Όλα αυτά έως το 34’, όταν ο Σαϊτιώτης κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος, κάνοντας το 1-0.

Όμως, η απάντηση της ομάδας του Κωφίδη ήταν άμεση και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Επστάιν ανατράπηκε από τον Γεωργιάδη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, την όποια εκτέλεσε εύστοχα ο Γερμανός άσος, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην πρώτη καλή τους ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Στο 52’ ο Επστάιν, ο οποίος σήμερα είχε μεγάλα κέφια, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντίκα, ο οποίος έκανε το 2-1.

Εν συνεχεία ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο, ο «γηραιός» στο 86’ τρίτωσε το καλό για την ομάδα του Κωφίδη, η οποία με γκολ του Κονέ σφράγισε τη νίκη.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Σαϊτιώτη σε 3-2.

Κίτρινες: Ντιμπαλά, Γεωργιάδης, Μπαλάφας, Σκαρντοβέλι – Κατσαμπής, Περπερίδης, Παπαστεριανός, Τουμά

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς (17′ Ζαφειρόπουλος), Κώτσιος, Κανακούδης (65′ Μπακαγιόκο), Σαϊτιώτης, Μπαλάφας, Μπουχάν, Μαϊστόροβιτς, Τζάνης, Ντιμπαλά, Σκαρντοβέλι, Γεωργιάδης (46′ Μενδρινός).

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Περπερίδης, Ντιέ, Ντίκα (79′ Κονέ), Τουμά, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (60′ Γιαννούλης), Επστάιν, Μπόσνιακ (+90′ Παπαζαχαρίας).