Με πέντε τέρματα «φιλοδώρησε» την ουραγό του πορτογαλικού πρωταθλήματος Ζιλ Βισέντε η Πόρτο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Οι «δράκοι» άνοιξαν το σκορ στο 36′ με τέρμα του Καζεμίρο, ενώ στο 55′ ο Μαρτινς Ιντι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Το 3-0 διαμόρφωσε στο 70′ ο Μπραχίμι, ενώ έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν, χάρη σε γκολ του Γκονσάλβες. Ωστόσο, με δύο γκολ των Τόρες και Τζάκσον Μαρτίνεζ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το τελικό 1-5.

Πλέον, η Πόρτο βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα, η οποία, ωστόσο, έχει ένα ματς λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 2/1
Μπελενένσες – Ακαντέμικα 0-0

Σάββατο 3/1
Πάσος Φερέιρα – Ρίο Άβε 1-2 (78′ Έλντερ Λόπες / 43′ Κοκά, 49′ Πέδρο Μορέιρα)
Μαρίτιμο – Μπράγκα 2-1 (43′ Μααζού, 54′ Μπρούνο Γκάλο / 5′ Ντανίλο)
Σπόρτινγκ – Εστορίλ 3-0 (20′ και 85′ πέν. Άντριεν Σίλβα, 57′ Σλιμανί)
Ζιλ Βισέντε – Πόρτο 1-5 (76′ Βίτορ Γκονσάλβες / 36′ Καζεμίρο, 55′ Μάρτινς Ίντι, 70′ Μπραχιμί, 79′ Όλιβερ Τόρες, 87′ Τζάκσον Μαρτίνες)