Παράταση στη «στέψη» της Σίτι έδωσε σήμερα (7/4) η Γιουνάιτεντ, η οποία με επική ανατροπή πήρε τη «μάχη» του Μάντσεστερ (3-2) και χάλασε τη… φιέστα των «πολιτών». Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ντέρμπι της Premier League, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έδειξε να έχει δυνατό «σφυγμό» και να απογοητεύει τους φιλάθλους της Σίτι στο «Έτιχαντ», που ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν πρόωρα την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο 25΄ το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και… αποδέκτη τον Κομπανί, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Πέντε λέπτά αργότερα και ενώ οι πανηγυρισμοί δεν είχαν… κοπάσει, ο Γκιντογκάν έγραφε το 2-0 και έστελνε τη Σίτι στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας…

Ωστόσο, στην επανάληψη ο Πογκμπά χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να «γκρεμίσει» τα όνειρα των γηπεδούχων… Αρχικά στο 53΄ ο Γάλλος μείωσε σε 2-1, ενώ στο 55΄ και μετά από σέντρα του Σάντσες, διαμόρφωσε με κεφαλιά το 2-2! Με τους γηπεδούχους να τα… χάνουν, οι παίκτες της Γιουνάιτεντ συνέχισαν να πιέζουν και στο 69΄ ήρθε η ολική ανατροπή! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάντσες, ο Σμόλινγκ πετάχτηκε μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-3!

Σε αναμετρήσεις για την 33η αγωνιστική στην Premier League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Έβερτον-Λίβερπουλ 0-0
Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας 2-2
(65΄ Μούσετ, 89΄ Κινγκ – 46΄ Μιλιβόγεβιτς, 75΄ Ζαχά)
Μπράιτον-Χάντερσφιλντ 1-1