Έχοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα, ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 71-69, κόντρα στα Τρίκαλα, σε παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Οι «κυανέρυθροι» με αυτή τη νίκη έφτασαν πιο κοντά στον στόχο τους, που δεν είναι άλλος από τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, ενώ οι Θεσσαλοί θα πρέπει να ψάξουν σε επόμενα παιχνίδια τις νίκες που θα τους βοηθήσουν να παραμείνουν στη μεγάλη κατηγορία.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να έχουν σταθερότητα στην απόδοσή τους και έτσι το παιχνίδι έγινε γκραν γκινιόλ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, όταν τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 9-1.

Ο Πανιώνιος έφτασε αμέσως στην ισοφάριση (9-9), ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε με 20-16, που ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 12’, οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν με δέκα πόντους (26-16) με πολύτιμες βοήθειες από τους αναπληρωματικούς Χαριτόπουλο, Παραγιό και Γιαννόπουλο.

Τα Τρίκαλα υπερίσχυσαν κάτω από τα καλάθια με πρωταγωνιστή τον Ζούπαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 26-25. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς άνοιξε και πάλι τη διαφορά στο +10 (39-29), αλλά τα Τρίκαλα αποδείχθηκαν εφτάψυχα και μείωσαν σε 53-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 7-0 για τους «κυανέρυθρους» και τα Τρίκαλα μείωσαν πάλι στον πόντο (61-60), μετατρέποντας τα τελευταία τέσσερα λεπτά σε θρίλερ.

Ο Αποστολίδης αστόχησε σε δύο βολές σε κρίσιμο σημείο (63-62) και ο -αρνητικός έως εκείνο το σημείο- Καλαμπόκης πέτυχε καθοριστικά καλάθια για τον Πανιώνιο, που κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 71-69, σκορ που διαμορφώθηκε στην εκπνοή με τρίποντο του Κατσαρέ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 53-51, 71-69.