Έπειτα από δύο χρόνια και ισάριθμους χαμένους τελικούς, ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής στο… «μπραντεφέρ» με τον Ολυμπιακό, στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ύστερα από έναν συγκλονιστικό τελικό, που διεξήχθη στο κλειστό του Ελληνικού και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επικράτησε με 71-70 του «αιώνιου» αντιπάλου της και κατέκτησε για 13η φορά στην ιστορία του το συγκεκριμένο τρόπαιο.

Η «πλάστιγγα» έγειρε υπέρ του «τριφυλλιού», μετά από 1/2 βολές του Διαμαντίδη στα 26” πριν από το τέλος του αγώνα κι αφού στην τελευταία φάση του τελικού ο Παπανικολάου αστόχησε σε εκτέλεση τριών πόντων.

Βέβαια, η ομάδα του Ομπράντοβιτς, για να κάνει δικό της το τρόπαιο, πραγματοποίησε επική ανατροπή, καθώς βρισκόταν στο -13. Aξίζει να σημειωθεί ότι MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκαν οι δύο «αιώνιοι» στο παρκέ του Ελληνικού. Οι Σπανούλης, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Ντόρσεϊ συνέθεταν την αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, ενώ αυτή του Παναθηναϊκού αποτελούσαν οι Διαμαντίδης, Καλάθης, Σάτο, Τσαρτσαρής και Μάριτς, αντί του προερχόμενου από τραυματισμό Μπατίστ.

Από τα πρώτα λεπτά, στο παιχνίδι κυριάρχησαν το πάθος, η δύναμη κι έπεφταν κυριολεκτικά κορμιά, δείγμα ότι και οι δύο φιναλίστ επιθυμούσαν διακαώς αυτό το τρόπαιο: ο μεν Ολυμπιακός για να φτάσει τις τρεις συνεχόμενες κατακτήσεις και να συνδυάσει τη συμπλήρωση των 87ων γενεθλίων του με αυτήν την κούπα, ενώ ο Παναθηναϊκός για να πάρει ρεβάνς για τους χαμένους τελικούς των δύο τελευταίων ετών.

Οι «πράσινοι», με πρωταγωνιστή τον Μάριτς, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 12-2 ξέφυγαν με 16-6 στο σκορ, με μελανό σημείο μέχρι τότε για το «τριφύλλι» τα δύο γρήγορα φάουλ του Καλάθη.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και έφτασε μέχρι και στο +11, έπειτα από τρίποντο του Σάτο, ο οποίος έκανε το 19-8.

Οι «ερυθρόλευκοι», μολονότι δεν ήταν καθόλου καλοί στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να κλείσουν το  δεκάλεπτο στο -8, με τα τρίποντα των Σλούκα και Άντιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ίβκοβιτς μπήκε αρκετά ορεξάτη στο παρκέ και, αν και βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους, μετά το γρήγορο 4-0 του «τριφυλλιού», κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα στο σκορ.

Αρχικά οι Πειραιώτες φόρτωσαν με τρία φάουλ τους Καϊμακόγλου και Τσαρτσαρή και, παίζοντας με επιτυχία άμυνα ζώνης, μείωσαν στους πέντε πόντους (31-26) με μπροστάρη τον Άντιτς. Μάλιστα, λίγο αργότερα μείωσαν στον πόντο με δύο βολές του Γκετσεβίτσιους (34-33).

Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +3, 38-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε ονειρικά για την ομάδα του Ίβκοβιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 11-0 κι εκφραστές τους Πρίντεζη και Σπανούλη πέρασαν μπροστά με οκτώ πόντους, 46-38, την ώρα που οι «πράσινοι» όχι μόνο ήταν «βραχυκυκλωμένοι» στην επίθεση, αλλά είδαν τους Τσαρτσαρή και Μάριτς να φορτώνονται με τέσσερα και τρία φάουλ αντίστοιχα.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μέχρι και 13 πόντους (58-45), περίπου δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο ο Ομπράντοβιτς ζήτησε τάιμ άουτ, καθώς δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από τους παίκτες του, οι οποίοι πάντως στη συνέχεια μεταμορφώθηκαν και ροκάνισαν τη διαφορά.

Πιο συγκεκριμένα, με το τρίποντο του Γιασικεβίτσιους, το γκολ-φάουλ του Βουγιούκα και δύο προσωπικά καλάθια από Καϊμακόγλου και Διαμαντίδη, οι «πράσινοι» με ένα σερί 10-0 μείωσαν στους τρεις πόντους, 58-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με προσωπικούς πόντους των Άντιτς και Κέσελ, η ομάδα του Πειραιά ξέφυγε με εννέα πόντους (66-57), ωστόσο το «τριφύλλι» με καλάθια των Σάτο και Βουγιούκα, καθώς και το τρίποντο του Τσαρτσαρή έφερε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε απόσταση βολής, κάνοντας το σκορ 68-66 στα μέσα του δεκαλέπτου…

Μάλιστα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ισοφάρισε χάρη σε δύο βολές του Καλάθη 2:57 πριν από το τέλος, ενώ εκμεταλλευόμενη τις λανθασμένες επιλογές του Ολυμπιακού στην επίθεση, με 2/2 του Διαμαντίδη από τη γραμμή ολοκλήρωσε ένα σερί 11-0, προσπερνώντας τον αιώνιο αντίπαλό της με 70-68.

Ο Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε 70-70, αλλά η ομάδα του έχασε 71’’ για τη λήξη τον Ντόρσεϊ με πέμπτο φάουλ.

Ο Διαμαντίδης στα 26,3’’ κέρδισε φάουλ από τον Παπανικολάου και με 1/2 έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 71-70. Στην τελευταία επίθεση ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο και ο Σάτο μάζεψε το ριμπάουντ, «σφραγίζοντας» τη νίκη του Παναθηναϊκού (71-70).