Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Σάββατο η Ατλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε με σκορ 2-1 μέσα στο «Μπαλαΐδος» τη Θέλτα, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής και ανέβηκε υψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα της Primera Divison.

Αντίθετα, οι «βιγκίστας» παρέμειναν στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας, όμως δύσκολα θα μπλέξουν σε περιπέτειες.

Οι Βάσκοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 2-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντούριθ στο 17’, μετά από ανατροπή του Μουνιαϊν και το πλασέ του Σαν Χοσέ στο 32’.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επανάληψη και μείωσαν με την κεφαλιά του Λαριβέι στο 64’, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

ΘΕΛΤΑ: Αλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο (85’ Μπονγκόντα), Καμπράλ (90’ Ερνάντεθ), Φοντάς, Τζόνι, Φερνάντεθ, Αλεξ Λόπεθ (58’ Μίνα), Κρον-Ντέλι, Ορεγιάνα, Λαριβέι, Νολίτο

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγκα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Ουίλιαμς (86’ Σουσαέτα), Μουνιαϊν, Γκόμεθ (63’ Ιτουράσπε), Αντούριθ (54’ Γκιγιέρμο)