Την Τετάρτη πανηγύρισε την κατάκτηση του Κόπα Ντελ Ρέι και σήμερα επικράτησε με 6-3 της Βαλένθια. Ο λόγο για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στο «Μεστάγια» έχει βρει το «κλειδί» της επιτυχία.

Παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε η Ρεάλ (Σέρχιο Ράμος, Αντεμπαγιόρ, Αρμπελόα, Κεντίρα, Ντι Μαρία, Πέπε, ενώ ο Ρονάλντο μπήκε αλλαγή στο 67΄) κατάφερε από το ξεκίνημα του ματς να επιβάλλει απόλυτα το ρυθμό της.

Μετά το δοκάρι του Μπενζεμά στο 20′ οι «μερένχες» έκαναν πραγματικό πάρτι, κλείνοντας το ημίχρονο με το επιβλητικό 0-4, χάρη στα τέρματα των Μπενζεμά (23΄), Ιγκουαΐν (31΄, 43΄) και Κακά (39΄). Στο δεύτερο ημίχρονο ξανά με τέρματα των Ιγκουαΐν (52΄) και Κακά (62΄) η Ρεάλ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ σε 6-1 (είχε μειώσει σε 1-5 ο Σολντάδο στο 59΄ με το 8ο συνεχόμενο τέρμα του). Οι παίκτες του Μουρίνιο χαλάρωσαν στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-6 στο 80΄ με τον Γιόνας και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζόρντι Άλμπα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-6).