Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό… μαραθώνιο της Super League o Παναθηναϊκός και ο Άρης, επικρατώντας του Εργοτέλη και του Ατρόμητου, αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» μετά την ήττα τους από την Atletico Madrid στο ΟΑΚΑ, έδειξαν πως ξέρουν να κερδίζουν και επικράτησαν με το ευρύ 3-0 στο «Παγκρήτιο» του Εργοτέλη.

Στο 9’ ο Djibril Cisse άνοιξε… λογαριασμό με την πράσινη φανέλα και πέτυχε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του αγώνα, ο Sebastian Leto, στο 39’ πέτυχε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για το «τριφύλλι». Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Leto, ο οποίος στις καθυστερήσεις πέτυχε το τελικό 3-0.

Ο Άρης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής περιόδου κέρδισε με 1-0 τον Ατρόμητο, χάρη στο γκολ του Cristian Nasuti στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στα «Πηγάδια», ο νεοφώτιστος ΠΑΣ Γιάννινα κατέφερε να πάρει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Ξάνθη. Οι Ηπειρώτες άνοιξαν το σκορ στο 35’ με τον Τζάνη, ενώ για την Ξάνθη ισοφάρισε στο 58’ ο Marcelinho.

Στο αυριανό πρόγραμμα ξεχωρίζει το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 21:15.

Επίσης, την Κυριακή, στις 16:45 αναμετρούνται ο Αστέρας Τρίπολης με τη Λάρισα και ο Λεβαδειακός με την Καβάλα.

Στις 19:00 ο Πανθρακικός υποδέχεται τον Ηρακλή και ο Πανιώνιος τον ΠΑΟΚ.