ΗΠΑ – Βραζιλία, Ακτή Ελεφαντοστού – Ιταλία και Βοσνία – Κατάρ αναμετρήθηκαν το βράδυ της Τρίτης σε φιλικούς αγώνες στις ΗΠΑ, το Λονδίνο και το Σαράγιεβο, αντίστοιχα.

Η «σελεσάο» επικράτησε 2-0 των ΗΠΑ, στον αγώνα που διεξήχθη στο Ιστ Ράδερφορντ του Νιού Τζέρσεϊ.

Η αναμέτρηση έγινε μπροστά σε 77.223 θεατές και τα τέρματα των Βραζιλιάνων πέτυχαν οι Νεϊμάρ (29`) και Πάτο (45`).

Το γκολ του Κόλο Τουρέ στο 55ο λεπτό ήταν αρκετό για την επικράτηση της Ακτής Ελεφαντοστού επί της Ιταλίας στο φιλικό που πραγματοποιήθηκε στο Άπτον Παρκ, παρουσία περίπου 11.000 θεατών.

Στο Σαράγιεβο, τέλος, μπροστά σε 12.000 θεατές, η Βοσνία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην αντίστοιχη του Κατάρ. Για τους Βόσνιους άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό ο Ιμπίσεβιτς και για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε ο Ουϊσάμ στο 58ο λεπτό, με πέναλτι.